Vonku to radšej neskúšajte
Pospať si pod holým nebom je dobrý nápad počas horúcich letných dní. Počas zimy je však spánok vonku bez adekvátnej výstroje doslova vábenie smrti na posledný valčík. Mnoho ľudí sa počas túry zasneženým terénom snaží nezaspať. Dobre vedia, prečo. Znakom podchladenia je totiž ospalosť.

Snaha na chvíľu si ľahnúť môže zvádzať k tomu, že naberiete nové sily. Lenže ide o poslednú vec, ktorú môžete urobiť. Telo totiž stiahlo teplu krvi len k životne dôležitým orgánom. To vyvoláva zrazu pocit, že vám nie je zima a len si na chvíľu zdriemnete. Tým sa teplota tela zníži až pod kritickú hranicu. Pri jej prekročení sa už nezobudíte.

Infarkt
Mnoho infarktov sa odohráva počas noci alebo krátko pred zobudením. Niekedy sa stáva, že tento typ smrti človeka najprv prebudí, ale nie vždy. Sval srdca jednoducho prestane fungovať, zníži sa výkon pumpovania a nastáva smrť. Problém je, že pri infarkte je možné človeka zachrániť, ak sa mu podá lekárska starostlivosť relatívne rýchlo. Počas spánku však človek o pomoc nepožiada a tak je infarkt v noci výrazne smrteľnejší, ako keď vás skolí niekde v obchode.

Apnoe
Začína sa chrápaním a výpadkami dychu. Končí prakticky tým, že človek počas spánku zabudne dýchať a zadusí sa. Naše telo je nastavené na fungovanie aj v režime autopilota. Dýchanie dokážeme regulovať, ale väčšinu života a počas celého spánku je prepnuté na autopilota. Problém nastane, ak mozog prestane v spánku vysielať dostatočné signály telu, aby sa nadýchlo. To sa prejavuje na začiatku tým, že človek sa zobudí a lapá po dychu. Prebudí ho pud sebazáchovy. V neskorších štádiách sa však neprebudí, mozog zabudne, že má strážiť dýchanie. Následne upadne do bezvedomia v dôsledku nízkeho okysličenia, čo smeruje k poslednému výdychu.

Syndróm náhleho úmrtia
Pomenovaný bol prvý raz v roku 1977 a týka sa hlavne novorodencov do jedného roka života. Nikto nevie vysvetliť, prečo inak zdravé deti jednoducho prestanú žiť. Zastaví sa im dýchanie a umrú. Aj preto moderné mamičky používajú monitor dychu, ktorý upozorní na vynechanie dýchania. V takomto prípade môže byť prebudenie stimulom, ktorý ich opäť nakopne. No ak by neprišiel, už sa nenadýchnu.

Mozgová porážka
Veľmi zradná. Nemusíte badať žiadne náznaky a pokojne si ľahnete do postele. Môžete mať však v mozgu aneurizmu, teda oslabenú cievu, ktorá praskne. Krv dokáže v sekunde zaliať dôležité mozgové centrá, čím zablokuje ich aktivitu a následne dôjde k smrti. Bez toho, aby si človek uvedomil, že sa s ním niečo deje.

Enterovírus D68
Nielen koronavírus zabíja. Enterovírus D68 s označením EV-D68 bol spozorovaný už v roku 1962. Pre väčšinu ľudí je bezpríznakový, alebo spôsobuje len ľahké respiračné ochorenia. Ak si však na vás zasadne a rozvinie plnú silu, môžete očakávať sťažené dýchanie, dusenie aj zápaly miechy. To sa prejaví aj na poruchách nervov a môže viesť k rýchlej smrti zadusením počas noci.