Muž, známy len pod skratkou RFS, je vyštudovaný geológ. Pred ôsmimi rokmi mu diagnostikovali kortikobazálny syndróm, neurodegenratívne ochorenie, ktoré postihuje mozog pacienta. Postupne zhoršuje jeho rečové i poznávacie schopnosti a nevyhnutne končí smrťou. RFS sa napriek diagnóze rozhodol, že sa stane predmetom štúdie odhaľujúcej symptómy tejto zákernej choroby.

Ukázalo sa, že RFS nie je schopný vidieť číslice od 2 do 9 a ani slová, ktoré tieto čísla obsahujú. Ešte zaujímavejšie je, že vyšetrenie pomocou elektroencefalografu zistilo, že pacientov mozog je schopný tieto číslice správne identifikovať, keď sa na ne RFS pozerá. Následne však zlyhá pri reprodukcii obrazu, ako môže vidieť v nasledujúcom videu.

„Je to bizarná situácia,“ uviedol vedúci výskumu Michael McCloskey. „Mužov mozog tie čísla „zbadá“, lenže potom ich akoby odmietol vidieť.“

Ešte zvláštnejšie je, že s identifikáciou čísiel 1 a 0 muž nemá najmenší problém. Identifikuje aj slová s týmito číslami, ale akonáhle má v zornom poli cifry od 2 do 9, jeho mozog odmieta správne fungovať.

Väčšina osôb s kortikobazálnym syndrómom zažíva pravidelne stratu pamäte, svalové kŕče či problémy s chôdzou. RFS nie je v tomto smere výnimkou, ale k jeho chorobe sa pridala aj neschopnosť identifikovať väčšinu arabských číslic. Počas ôsmich rokov, keď sa zúčastňoval na štúdii, mu však boli lekári schopní aspoň trochu pomôcť. Vymysleli náhradné znaky pre čísla, vďaka ktorým bol RFS schopný až do dôchodku pracovať ako geológ.