MENU
Menu

Zdravie Bizarné liečby zo 17. storočia: Buďte vďační za dnešné zdravotníctvo

Jeden pacient vnímal členov svojej rodiny ako potkany, ďalší mal bolesti, keď bol neverný svojej manželke, iný videl diabla. Tieto a 80-tisíc ďalších prípadov zdokumentovali v 17- storočí lekári Simon Forman a Richard Napier. Nanešťastie pacientov aj liečili a vďaka tomu sa preslávili v celej západnej Európe. Bohorovne totiž tvrdili, že majú liek na všetko.

Bizarné liečby zo 17. storočia: Buďte vďační za dnešné zdravotníctvo
Vedci z Cambridgskej univerzity si dali tú námahu a preskúmali všetkých 66 zväzkov zápisov Formana a Napiera. Uviedli ich do digitalizovanej podoby a 500 najbizarnejších prípadov dokonca preložili do angličtiny. Išlo o mimoriadne náročnú úlohu, keďže obaja „lekári" boli mimoriadne svojský a vety napísané takmer nečitateľným rukopisom miešali s rôznymi nákresmi.

FOTO: Morbídne krásne ilustrácie, ktoré sa vám dostanú pod kožu

Trvalo desať rokov, kým sa digitalizáciu a dešifrovanie spisov podarilo dokončiť. „Je to len špička ľadovca," uviedla vedúca projektu profesorka Lauren Kasselová. „Rozšifrovali sme síce diela Formana a Napiera, ostávajú však tisíce ďalších pre budúce generácie. A čo sme vlastne objavili? Nuž, napríklad obrázky plné astrálnych symbolov, recepty na rôzne bizarné elixíry a detaily nielen o životoch pacientov, ktorí trpeli všeličím, od uhryznutia psom až po zlomené srdcia."

Forman a Napier pracovali na dosť neodbornej báze. Najprv sa porozprávali s pacientom, aby zistili, čo mu vlastne je. Následne určili diagnózu na základe skúmania postavenia planét, času, dátumu, mena pacienta a miesta, kde žije. Potom začali liečiť. Zväčša uvarili nejaký elixír a nezabudli ani na populárne púšťanie žilou. Oveľa bizarnejšie však bolo, že odporúčali nosiť papuče vytvorené z holubov či dotknúť sa ruky mŕtveho človeka.

Objavy, ktoré spôsobili prelom v medicíne

Všeliek mali aj na psychické problémy. V tých časoch sa napríklad samovražedné sklony považovali za znak posadnutosti diablom. Keďže dvojica nevykonávala exorcizmy, liečila inak. V prípade 23-ročnej Katherine Ignoramovej z dediny Rishdon, ktorá nebola schopná mať s manželom pohlavný styk, pretože „kedykoľvek sa jej dotkol, odpadla", navrhli púšťanie žilou a užívanie preháňadla.

30-ročný Richard Cowly z Tinswicku zasa márne túžil po žene, ktorú nemohol mať. Zrejme upadol do depresie, ktorú Forman s Napierom vyliečili tak, že určili polohu Jupitera a Merkúra a na základe toho uvarili nechutný vývar, ktorý obsahoval aj moč a pomleté kopyto. Cowlyho to údajne vyliečilo a oženil sa s inou ženou.

Operácie pred 150 rokmi: Keď ľudia odchádzali zomrieť pod nôž

Za moderné zdravotníctvo by sme mali byť vďační, hoc nie vždy spĺňa naše predstavy a štandardy. Ešte pred 500 rokmi by vám totiž Forman a Napier na chrípku zrejme predpísali púšťanie žilou a pitie odvaru z vlastných nechtov zmiešaných s cibuľou a osími chlpmi.

DISKUSIA
12.7. 2019 15:00
Diskusia