No aj napriek výrazným úspechom, ako bol objav kardiostimulátora, mnohí prospešnosť elektriny v zdravotníctve stále spochybňujú.

Už sa našli aj sponzori

Vedci sa nedávajú odradiť a v súčasnosti skúmajú spôsoby, ako komunikovať s nervovým systémom tela jeho vlastným jazykom. Už sa nesnažia toľko „šokovať“ ako v minulosti, ale usilujú sa rozlúštiť informácie z mozgu a rozosielať ich nervami po celom tele. Takýmto spôsobom by sa dala potenciálne liečiť paleta chorôb od vysokého krvného tlaku a artritídy až po niektoré poruchy mozgu vrátane epilepsie.  Experti na poli bioelektroniky rozmýšľajú nad vkladaním maličkých zariadení na správne miesto, kam by zaviedli liečivú energiu. Dokonca by ju chceli zacieliť na konkrétne bunky v nervovom obvode. Zatiaľ došlo k istým čiastkovým úspechom a do bioelektroniky vráža kapitál čoraz viac sponzorov.

Bioelektronický boom sa blíži

„Bioelektronická medicína možno raz nahradí farmaceutický priemysel do takej miery, akú si teraz ešte nevieme predstaviť,“ hovorí doktor Kevin Tracey, šéf amerického Feinsteinovho inštitútu, ktorý očakáva boom v tejto oblasti už v horizonte desiatich rokov.

Pripomína, že lieky podávané v súčasnosti pôsobia ako chemické signály ovplyvňujúce nervové bunky. „Ale nedoručíte ich ideálnym spôsobom a v správnom čase. Prehltnete ich a idú všade,“ pokračuje Tracey. „Sila bioelektronickej medicíny je v tom, že bude možné vyvinúť špeciálne zariadenia so žiadnymi alebo minimálnymi vedľajšími účinkami, pretože prenesú správny signál v správnom čase a na správne miesto.“

Implantát proti zápalu

V súčasnosti pracuje Tracey na zariadeniach pre pacientov trpiacich reumatoidnou artritídou. Tá sa objavuje, keď imunitný systém začne v tele útočiť na vlastné tkanivá a spôsobuje bolestivé zápaly v okolí kĺbov.

Niektoré lieky na túto rozšírenú chronickú chorobu môžu mať nepríjemné vedľajšie účinky a bývajú aj dosť drahé. No americký lekár sa domnieva, že implantovaním malého zariadenia do krku by sa mohol zápalový reflex kontrolovať. „Vychádzame z pochopenia toho, ako je reflex prepojený, ako funguje a aká je molekulárna biológia signálov v reflexe, preto teraz vieme vyvinúť prístroj – bioelektronický implantát –, ktorý ochráni pred zápalom,“ vysvetľuje Dr. Tracey.

Proti artritíde a krvnému tlaku

Jeho zariadenie funguje tak, že stimuluje dlhý blúdivý nerv, ktorý smeruje z mozgu až do brušnej dutiny. V roku 2012 vložili jeden zo stimulátorov do krku bosnianskeho pacienta, ktorého celé roky kvárila bolestivá artritída. Len osem týždňov po zákroku sa mohol pacient vrátiť do práce a šoférovať nákladiak.
Vedci v Nemecku prišli pre zmenu na to, že stimulovaním osobitných častí blúdivého nervu sa dá znížiť krvný tlak. Výskumníci na Freiburskej univerzite testovali prototyp elektrického zariadenia na potkanoch.

Zariadenie prenieslo štyridsať impulzov za sekundu na vlá

kna v blúdivom nerve, ktoré sú napojené na baroreceptory – skupiny nervových zakončení schopných registrovať zmeny tlaku krvi. Stimuláciou sa podarilo znížiť tlak až o šesťdesiat percent.

Ešte to celkom nechápeme

Aj keď sa už teda objavili prvé bioelektronické lastovičky úspechu, ešte veľa chýba k úplnému zmapovaniu spleti nervových vláken, ktoré križujú naše telá, a k pochopeniu, ako presne ovplyvňujú náš imunitný systém alebo orgány. Nie sú úplne známe ani všetky elektrické vlastnosti signálov tak, aby sme sa už teraz mohli naučiť hovoriť elektrickou rečou svojich tiel.

Najväčšie komplikácie sú ohľadom samotného mozgu vzhľadom na veľkú zložitosť jeho nervových spojení. No ak raz príde deň, že o svojej nervovej sústave budeme vedieť každučký detail, vylepšia sa možnosti liečby aj takých zdravotných patálií, ako je depresia či chronická bolesť.

Na vírusy je elektrina zatiaľ krátka

Dnešní výskumníci nezaháľajú a zaoberajú sa možnosťami „hlbokej stimulácie mozgu“, aby sa vedeli vyrovnať napríklad s Tourettovým syndrómom, ktorý sa prejavuje tikmi a nekontrolovanými pohybmi končatín.

No čo sa týka Parkinsonovej choroby, dokonca sú ešte ďalej a „mozgový kardio-stimulátor“ vysiela elektrické impulzy na stimuláciu špecifických častí pacientovho mozgu. Pravda, ak časom pokročia naše vedomosti o mozgových nervových spojeniach, objavia sa aj jemnejšie formy liečby, ako je nosenie takéhoto stimulátora na hlave.
Bioelektronika má aj svoje obmedzenia, podotýka britský časopis Science Uncovered. Nefunguje na bakteriálne alebo vírusové infekcie, keďže tie nie sú priamo spojené s nervovým systémom. Jedine, ak by sa aktivovali určité nervy takým spôsobom, že by sa posilnil celkový imunitný systém a človek by sa zrejme zbavil choroby rýchlejšie.