Prevencia, vrátane včasnej diagnostiky rakoviny prostaty je podľa odborníkov kľúčová pre život pacienta. Slovenská urologická spoločnosť preto dlhodobo upozorňuje, že slovenskí muži prevenciu podceňujú a preventívne urologické prehliadky zanedbávajú.

Rakovina prostaty patrí medzi najčastejšie zhubné ochorenia u mužov po päťdesiatke. Na preventívnu urologickú prehliadku, ktorá môže pomôcť včas odhaliť ochorenie, však chodí na Slovensku len malé percento mužov v rizikovom veku,“ opisuje situáciu doc. MUDr. Ivan Minčík, PhD., prezident Slovenskej urologickej spoločnosti. Vďaka včasnej diagnostike a novým možnostiam liečby pritom podľa odborníkov existuje vysoká šanca na úplné vyliečenie.

Muži nad 50 by mali navštíviť urológ v rámci prevencie pred rakovinou prostaty mali navštíviť odborníka aspoň od 50. roku veku alebo od 40. roku veku, ak sa karcinóm prostaty vyskytol aj u ich príbuzných, alebo majú niektoré príznaky. Povedal to, ktorý zdôrazňuje dôležitosť včasnej diagnostiky.

Čo ju odhalí?

V ranom štádiu môže byť rakovina prostaty ochorením bez príznakov. Karcinóm sa inak môže hlásiť podobne ako zväčšená prostata. Odhalí ju napríklad slabý prúd moču, časté močenie v noci, dlhý čas močenia, pocit nevyprázdneného močového mechúra. „V pokročilom štádiu má pacient sťažené, obštrukčné alebo dráždivé močenie – spôsobené lokálnym prerastaním karcinómu prostaty do močovej rúry, hrdla, trigona močového mechúra," objasňuje vedúci lekár Urocentra Nemocnice Košice-Šaca Igor Milichovský.

Rakovina prostaty je u nás treťou najčastejšiu malignitu po rakovine pľúc a hrubého čreva.
 

V hroších prípadoch môže dôjsť aj zníženému množstvu alebo krvavému ejakulátu. Vylúčená nie ani impotencia. V pokročilom štáciu rakoviny sa môžu pacienti sťažovať na bolesť kostí. Metastázy môžu spôsobovať tiež opuchy nôh či inkontinenciu

Rizikové faktory

Podľa slov urológa, v ambulancii často diagnostikujú ešte klinicky nemý karcinóm prostaty v ranom štádiu. „Títo pacienti nemajú urologické ťažkosti, alebo majú inú diagnózu, pri ktorej mali v rámci kompletného vyšetrenia vyšetrené aj PSA, teda prostatický špecifický antigén v krvi" uviedol. Toto vyšetrenie v súčasnosti robia mužom nad 40 rokovs pozitívnou rodinnou anamnézou - výskytom karcinómu prostaty u otca alebo súrodenca, a u mužov nad 50 rokov v rámci prevencie.

Pripomenul, že väčšina karcinómov prostaty je hormonálne závislá, to znamená, že mužský pohlavný hormón testosterón stimuluje ich vznik a vývoj. „Medzi rizikové faktory patria aj kontakt s kadmiom, ortuťou, izotopmi kobaltu, železa, chrómu, zinku, rádioaktívnym materiálom, chlorovanými fenoxylovými herbicídmi, dioxínmi," dodal s tým, že potvrdená je aj genetická predispozícia rakoviny prostaty.