MENU
Menu

Zdravie Bežné veci, o ktorých si myslíte, že sú zdravé: V skutočnosti človeku škodia

Ste naozaj presvedčení, že všetky veci, o ktorých nás presviedčajú v reklamách, sú pre zdravie prospešné? Nasledujúcim zoznamom vás nechceme odradiť od zdravého životného štýlu. Chceme len, aby ste pri každom rozhodnutí používali zdravý sedliacky rozum, ktorý je vždy lepší ako akákoľvek masívna reklama.

Bežné veci, o ktorých si myslíte, že sú zdravé: V skutočnosti človeku škodia
Antibakteriálne tekuté mydlá
Väčšina antibakteriálnych mydiel a gélov obsahuje etanol (alkohol), izopropanol alebo ich zmes v 60 až 95-percentnej koncentrácii. Vďaka tomu likvidujú nielen baktérie, ale aj huby a niektoré vírusy. Ak však produkt obsahuje ďalšie látky, napríklad baktericídne chemické zlúčeniny chlórhexidín alebo triclosan, efektivita a rýchlosť účinku výrazne klesá. Navyše hrozí, že si baktérie vytvoria voči týmto látkam rezistenciu. Okrem toho takéto mydlá silne vysušujú pokožku.

Obrovská premena, či podvod? Muž schudol za 4 minúty denne

Užívanie antibiotík
Rovnako ako používanie dezinfekčných prostriedkov na ruky prispieva k odolnosti baktérií, tak i časté užívanie antibiotík vytvára rezistentné baktérie. Napriek tomu, že antibiotiká zachránili a zachraňujú životy miliónom ľuďom na planéte, čo nevidieť stratia svoju silu a nebudú už v boji proti bakteriálnym infekciám účinné. Užívanie antibiotík tiež negatívne ovplyvňuje zloženie mikroflóry v ústach, kvôli čomu stomatológovia zaznamenali vyššiu kazivosť zubov. U malých detí, ktoré užívajú antibiotiká, je až o štvrtinu väčšia pravdepodobnosť, že budú neskôr trpieť obezitou.

Užívanie liekov proti bolesti
Obrovské percento ľudí užíva lieky proti bolesti. Farmaceutické firmy to vedia, preto je výroba analgetík ich vlajkovou loďou. Niet divu, že lekári dávajú prednosť predpisovaniu liekov proti bolesti namiesto toho, aby hľadali s pacientmi alternatívne cesty. Pre lekárov je oveľa jednoduchšie a lukratívnejšie, keď dostanú kompenzáciu od farmaceutickej spoločnosti za predpisovanie jej liekov. Svojím spôsobom, pacientov k závislosti od liekov proti bolesti privedú samotní lekári. Navyše, dlhodobé užívanie niektorých analgetík môže zmeniť vnútorné prostredie užívateľa, pričom v niektorých prípadoch môžu byť zmeny nezvratné a môžu spôsobiť nástup demencie.

30 rokov trpel bolesťami hlavy, z mozgu mu napokon vybrali nepríjemnú vec

Návšteva u všeobecného lekára
Návšteva lekára patrí medzi najrozumnejšie rozhodnutia človeka, lebo vám môže zachrániť život. Lenže na druhej strane je čakáreň u lekára najrizikovejším miestom pre získanie nákazy. Najmä čakárne u všeobecného lekára sú plné vírusov. Aj keď sa zdravotnícki pracovníci usilujú o dezinfekciu, pravdepodobnosť toho, že od lekára odídete „chorejší" ako ste prišli, je vysoká. Zvážte preto, či s prvým jesenným kašľom budete hneď utekať k lekárovi, alebo podstúpite domácu liečbu.

Jedenie rýb
Mánia zdravého stravovania zasiahla takmer každého človeka. V popredí je najmä prechod od konzumácie červeného mäsa k iným zdrojom bielkovín, akými sú kuracie mäso a hlavne ryby. Málokto sa však zamyslí, že konzumácia niektorých druhov rýb môže byť pre naše zdravie doslova jedovatá. Niektoré druhy rýb obsahujú ortuť, ktorá po požití môže spôsobiť vážne problémy. Silné ťažkosti môže priniesť aj konzumácia surových rýb v podobe sushi, pretože surové ryby obsahujú parazity, baktérie a toxíny, ktoré spôsobujú vážne zdravotné problémy.

FOTO: Zdravotné tipy, za ktoré budete naveky vďačný

Bezlepkové stravovanie
Bezlepkové stravovanie sa stalo doslova hitom. Áno, ľudia s diagnostikovanou alergiou na lepok by ho mali v strave eliminovať. Mali by však tejto forme stravovania podľahnúť aj tí bez alergie? Ak si myslíte, že bezlepkový znamená automaticky zdravý, mýlite sa. Mnohé potraviny, ktoré neobsahujú lepok totiž obsahujú cukor a tuky, ktoré z nich robia potraviny s prázdnymi kalóriami. Bezlepkový znamená iba toľko, že daná potravina neobsahuje lepok. Neznamená to, že potravina je vhodná na konzumáciu pre kohokoľvek, kto chce schudnúť a držať diétu.

Plávanie v bazéne
Mnoho lekárov odporúča plávanie ako veľmi dobrú alternatívu športu, napríklad pre ľudí s bolesťami kĺbov. Áno, plávanie je zdravé, ale dôležité je, kde plávate. Plávanie v bazéne totiž patrí medzi najnebezpečnejšie pre ľudský organizmus. Chlór v spojení s ďalšími dezinfekčnými látkami je škodlivý a môže vyvolať astmu, alergie, zápaly priedušiek, ekzémy či gynekologické ťažkosti. Po odobratí vzoriek vody z viacerých verejných bazénov v nich totiž našli nebezpečnú baktériu E. coli. Veľa ľudí nedodržiava základné hygienické návyky a v bazéne močia. Najčastejšie sú to deti, na ktoré rodičia nedohliadnu. Navyše, keď sa chlór zmieša v bazéne s močom, vznikajú prchavé látky chloramíny, ktoré sú najnebezpečnejšie v krytých plavárňach.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
4.10. 2019 15:00
Diskusia