MENU
Menu

Zdravie Behávate? Poznáme jedlá, ktoré oceníte po tréningu

Behanie je jedným z najobľúbenejších letných športov. Preto ak ste si po zobudení boli zabehať, rozprúdili lymfu, podporili srdce a spálili tuky, tak vám už chýbajú jedine tie správne raňajky, ktoré podporia vaše snahy o budovanie zdravia a kondície.

Behávate? Poznáme jedlá, ktoré oceníte po tréningu

Toast s avokádom

Vhodný je celozrnný toast, ktorý môžete jesť čerstvý alebo upečený. Naň si dáte iba pretlačené avokádo. Namiesto masla. Prípadne môžete pridať rajčiny a inú zeleninu. Avokádo má unikátne vlastnosti. Rýchlo zasýti, má v sebe množstvo zdravých tukov, ktoré po kardiu výborne posilnia srdce a zároveň avokádo podporuje aj regeneráciu bolestivých svalov.

FOTO: Brutálny maratón pred 114 rokmi: Bežci boli krôčik od smrti

Vajíčka
Vôbec sa ich nemusíte po behu obávať čo sa týka neblahého vplyvu na cholesterol. Jedno alebo dve vajíčka po behu sú pre váš organizmus energetickou vzpruhou. Ide o veľmi dobrý zdroj kvalitných bielkovín. Môžete ich skonzumovať samé, alebo si dať volské oko práve na toast s avokádom. A máte dokonale chutné aj zdravé raňajky.

Skutočný Forrest Gump: Muž behal ako postava legendárneho filmu

Granola
Ak máte chuť na niečo sladké, tak po behu siahnite po granole. Tieto raňajkové potraviny doplnia a potrebné dávky minerálov, ktoré ste stratili potením a dodajú pomaly sa uvoľňujúce sacharidy, vlákninu pre zdravé trávenie a ďalšie výživné látky, aby vás aj po náročnejšom behu postavili na nohy.

Banány
Sú populárne medzi bežcami hlavne pre vysoký obsah draslíka. Práve ten sa pri behu z buniek veľmi rýchlo spotrebuje a jeho doplnenie je kľúčové pre zdravie vašich svalov, ktoré sú po behu značne poškodené. Môžete banán skombinovať napríklad s tvarohom. Na počkanie máte špičkové raňajky šampiónov.

Beháte a bojíte sa zranenia? Na svete sú nové tenisky, ktoré vám pomôžu

Voda
Pri behu sa spotíte ešte skôr, ako zistíte, že vás bolia nohy. Najnovšie zistenia však ukazujú, že ani iontové nápoje, či rôzne špeciálne drinky nepomôžu organizmu po behu viac ako čistá voda. Bez ničoho. Ani nie príliš studená, ani nie príliš teplá. V izbovej teplote okolo 20 stupňov. Najlepšie hydratuje svaly.

Orechy
Môžete si ich za hrsť dať do granoly alebo ich len tak pochrúmať k toastu s avokádom. Ukázalo sa totiž, že špecificky štyri druhy orechov majú dokonalú skladbu látok a živín, ktoré podporia telo pri regenerácii po behu. Sú to mandle, kešu, vlašské orechy a pistácie.

DISKUSIA
5.8. 2019 15:00
Diskusia