MENU
Menu

Zdravie Alergia na zvuky trápi mnohých ľudí, patríte medzi nich?

Viete si predstaviť, že začujete niekoho, ako nahlas žuje žuvačku, a prepadne vás obrovský hnev, znechutenie či dokonca panika? Aj pre bežného človeka ide síce o nepríjemný zvuk, pre ľudí s mizofóniou (alergiou na niektoré zvuky) je doslova neznesiteľný.

Alergia na zvuky trápi mnohých ľudí, patríte medzi nich?
Mizofónia je tiež známa ako selektívna zvuková senzitivita. Zjednodušene sa dá opísať ako alergia, ktorá spočíva v silnej emočnej alebo fyziologickej reakcii na určité zvuky, zväčša vyvolané človekom. Patrí sem napríklad hryzenie krekerov, klikanie myši, pukanie hánok, už spomínané žuvanie žuvačky či dokonca dýchanie. Človek s mizofóniou na ne zväčša reaguje hnevom, výnimočná však nie je ani úzkosť či iné nepríjemné pocity. Po fyziologickej stránke ich sprevádza zvýšené vylučovanie adrenalínu, čo vyúsťuje v zrýchlený pulz, potenie či rýchlejší tlkot srdca.

Väzenie bez odsúdenia: Žena už 13 rokov žije v presklenej klietke

Na verejnosť sa nedávno dostal príbeh 28-ročnej Margot z Veľkej Británie, ktorá sa podelila o svoje životné skúsenosti s mizofóniou. Nevadí jej iba jeden zvuk ale rovno viaceré. Pukanie hánok, chrúmanie, šepkanie, mľaskanie, klikanie perom, to je iba malý výber z toho, čo u nej vyvoláva alergickú reakciu.

Krutá diagnóza: Žena je alergická na VŠETKO

„Keď niekoho počujem, ako si naschvál puká prsty, idem zošalieť," uviedla v rozhovore pre BBC. „Okamžite vyskočím z kresla a musím sa hneď postarať o to, aby dotyčný prestal. Nie je to ako zvuk, ktorý len nemáte radi. Pre mňa je to oveľa horšie a celkom iné. Cítim to v žalúdku ako extrémnu úzkosť, inokedy mi tie zvuky akoby ukradli všetky ostatné myšlienky a neviem sa sústrediť na nič iné. Keby na mňa niekto mieril zbraňou, cítila by som sa rovnako."

Margot trpí mizofóniou odmalička. V jednej z jej prvých spomienok hrá hlavnú úlohu brat, ktorý ju naschvál trápil mľaskaním. Kedykoľvek ho nahnevala, ale keď nechcela urobiť niečo, o čo ju požiadal, začal mľaskať. Dnes sú už obaja dospelí, súrodenec má pre Margot pochopenie, no jej stav sa vôbec nezlepšil.

Alergia na zvuky trápi mnohých ľudí, patríte medzi nich?
„Rodinu i blízkych známych vždy požiadam, aby prestali vydávať zvuky, ktoré neznášam. Dokážem im vysvetliť, že nechcem, aby cítili vinu za to, že sa správajú normálne, chcem im iba vysvetliť, čo mi tie zvuky spôsobujú. S cudzími ľuďmi je to horšie. Ak som s niekým na obede a náhodou mľaská či sŕka polievku, doslova trpím, ale radšej som ticho. Nechcem, aby moju žiadosť brali ako útok na seba," vraví Margot.

O mizofónii sa dozvedela až pred tromi rokmi v divadle, keď človek vedľa nej príliš nahlas dýchal a Margot to rušilo. Po príchode domov začala pátrať po chorobe s rovnakými symptómami ako má ona a dozvedela sa o mizofónii. Konečne vedela, čo jej vlastne je.

Alergia na modernú techniku? Aj takto vyzerajú najčudnejšie diagnózy

Keď sa dozvedela, že Univerzita v Newcastli organizuje štúdiu, ktorej predmetom mal byť výskum mizofónie, neváhala a prihlásila sa. Mala podstúpiť šesťkolový test, počas ktorého chceli výskumníci zaznamenať jej reakcie na určité zvuky, Margot však zvládla iba dve kolá. „Chcela som pokračovať, ale oni mi odmietli púšťať ďalšie zvuky. Bola som podľa nich príliš rozrušená," vraví.

V bežnom živote nosí buď slúchadlá, alebo štuple do uší. Hudbu označuje za bariéru, ktorá ju chráni, vďaka nej sa môže napríklad prechádzať po ulici. Dúfa, že o mizofónii zvýši povedomie, aby sa nemusela cítiť zle, keď niekomu vysvetľuje, že jej vadia zvuky, ktoré dotyčný vydáva. „V liek síce dúfam, no oveľa viac by ma potešilo, keby som niekomu mohla povedať: „Prosím vás, prestaňte si pukať prsty, vadí mi to. Mám mizofóniu." Tomu by som sa naozaj potešila, uzavrela Margot.

Autor: Noel
Foto: Public Domain

DISKUSIA
24.7. 2019 19:00
Diskusia