MENU
Menu
Covid.

Zdravie Ako zabíja koronavírus? Začína to kašľom, končí udusením

Začína to nepríjemným dráždením v hrdle a suchým pokašliavaním. U množstva pacientov neprepukne v plnej sile. Ale už aj pri prvých príznakoch si treba uvedomiť, že máte v tele vraha, ktorý nemá zľutovanie. Zabíja pomaly, precízne a vo veľkom.

Postupuje extrémne premyslene
Koronavírus je masovým vrahom, o ktorom síce vieme, ale nedá sa zastaviť tak ľahko. Postupuje s precíznosťou a dobrým plánovaním. Ak vdýchnete malú časť vírusu v bielkovinovom obale, tak sa začne infiltrovať do bunky vo vašom tele a spraví si z nej akýsi inkubátoru na množenie. Najprv je ticho. Neodhalený imunitným systémom a nenápadne sa množí. Môže trvať až 14 dní, kedy sa od prvotného vdýchnutia vírusu prejaví, že s vami nie je niečo v poriadku. Avšak aj v tomto období kýchanie, či odkašľanie poskytuje priestor vírusu na to, aby sa šíril. Aj preto je tak vysoko nákazlivý. Rozširujú ho aj ľudia, ktorým na prvý pohľad nič nie je.

Najprv sa hlási teplotou
Keď imunitný systém zistí, že je problém, vyrazí do boja teplotou. Tú koronavírus neznáša a tak stúpa a stúpa. Nad 38 stupňov, neraz nad 39. Jedinec s dobrým imunitným systémom dá do boja všetko. Začne bolesť svalov, kašeľ. Telo nasadí všetky zásoby, bojuje o živo. Stojí totiž oproti nepriateľovi, ktorý začína naberať na sile, postupuje do pľúc, kde obsadzuje tie najcitlivejšie bunky ľudského prežitia. Stačí, že vaša armáda imunitného systému je oslabená chronickým ochorením a začína prehrávať.

Útočí presne
Úlohou vírusu je od prvého vstupu do vášho tela dostať sa do pľúcnych mechúrikov – alveol. Akonáhle je tam, začína obrovský problém, ktorý obvykle končí na umelej pľúcnej ventilácii. V tom najlepšom prípade. V alveolách dochádza k výmene plynov medzi krvou a pľúcami. Ak preto vírus poškodí tento citlivý mechanizmus, prakticky sa zadusíme. Spôsobí to fibrín. Proteín, ktorý pôsobením vírusu prikryje alveoly tak, že ich vyradí z funkčnosti. Je to vďaka tomu, že koronavírus nemá za cieľ udržať svojho hostiteľa pri živote. Jeho cieľom je množiť sa a šíriť. Preto mu stačí, ak sa dostatočne rozšíri do okolia a mnoho vírov nakoniec zahynie v hostiteľskom tele. Avšak omnoho viac sa ich vydá k novým obetiam.