MENU
Menu

Zdravie Ako si vybrať najlepší kolagén? Mal by spĺňať tieto dôležité atribúty

Nedostatok kolagénu, čiže jednej z najdôležitejších bielkovín v ľudskom tele, sa vie rýchlo prejaviť na zdraví človeka.

Ako si vybrať najlepší kolagén? Mal by spĺňať tieto dôležité atribúty
Zdroj: Branislav Cagan

Medzi príznaky nedostatku kolagénu patrí napríklad bolesť kĺbov či celkové problémy s pohybovým aparátom aj zubami.

Kvôli nedostatku kolagénu však trpí aj naša pleť. Dochádza k prehlbovaniu vrások okolo očí, vzniku vačkov pod očami či dvojitej brady aj zhoršovaniu stavu pokožky celého tela. Dokonca to môže viesť až k nadmernému vypadávaniu vlasov, štiepeniu ich končekov a lámaniu.

Existuje však množstvo spôsobov, ako kolagén telu doplniť. Jednou z ciest je i strava, no dopĺňanie kolagénu pomocou potravín nemusí byť pre organizmus ani zďaleka dostačujúce. Na trhu však máme v súčasnej dobe celý rad kolagénových doplnkov stravy, ktoré zabezpečujú prísun spomínanej bielkoviny telu. Ako si však medzi nimi vybrať? Aký by mal byť kolagén, aby bol pre telo prínosom? V článku vám pomôžeme s výberom najlepšieho kolagénu. Prezradíme vám, ktoré atribúty by mal bezpodmienečne spĺňať.

#1: Dostatočná denná dávka kolagénu

Predtým, než sa rozhodnete pre konkrétny kolagénový doplnok stravy, mali ste si overiť, či spĺňa hneď niekoľko atribútov. Na obale produktu či v príbalovom letáčiku nájdete v prvom rade informáciu o tom, koľko kolagénu vlastne konkrétny doplnok stravy obsahuje. Ideálne je, aby ľudské telo prijalo minimálne okolo 1000 mg spomínanej bielkoviny. Toto množstvo však mnohé prípravky neposkytujú. Výživový doplnok značky Inca Collagen dokáže telu doplniť poriadnu dávku kolagénu, a to až 3000 mg  v dennej dávke.


#2: Známy pôvod kolagénu

Podobne, ako si dávame pozor na pôvod potravín, miesto ich výroby či spôsob distribúcie a podobne, tak by sme nemali byť ľahostajný ani pri výbere kolagénového doplnku stravy. Kolagén z neoverených zdrojov je nevhodný. Potrebné je dávať pozor i na to, z čoho je spomínaná bielkovina v konkrétnom prípravku získavaná. Telu prospešný je najmä morský kolagén, ktorý predstavuje sekundárny produkt rybárskeho priemyslu. Získava sa z morských rýb a v ľudskom organizme sa rýchlo a dobre vstrebáva.

Ako si vybrať najlepší kolagén? Mal by spĺňať tieto dôležité atribúty
Zdroj: Michal Líška

#3: Prirodzený pre telo

Pri kolagéne nie je dôležité len to, z čoho sa vyrába, ale aj to, ako sa spracováva. Hľadať by sme mali najmä bioaktívny kolagén, u ktorého je zachovaná jeho biologická hodnota. Zdrojom takzvaného bioaktívneho kolagénu je aj výživový doplnok Inca Collagen. Takýto kolagén sa pripravuje veľmi šetrnou hydrolýzou a po spracovaní si uchováva štruktúru trojitej špirály, takzvanej helissy, ktorá je charakteristická pre bielkoviny živých organizmov. Kolagén pripravený týmto procesom je podobný tomu ľudskému a telo človeka ho využíva tak, ako by si ho samo vytvorilo.

#4: Bez prísad a farbív

Na obale či v príbalovom letáčiku konkrétneho kolagénového doplnku stravy tiež hľadajte informáciu o jeho zložení. Aj pri potravinách sa vyhýbame rozličným umelým látkam, konzervantom či iným nežiaducim prísadám a rovnaké by to malo byť aj pri výbere kolagénu. Napríklad rozličné umelé sladidlá môžu kvalitu kolagénu ľahko maskovať. Práve výživový doplnok značky Inca Collagen obsahuje 100 % čistého morského kolagénu bez rozličných prísad.

#5: Ľahko vstrebateľný

Dopĺňanie kolagénu, ktorý telo nedokáže poriadne vstrebať a dostatočne využiť, je v podstate veľmi kontraproduktívne. Dobre vstrebateľný je spomínaný hydrolyzovaný bioaktívny morský kolagén, ktorý sa vyrába vo forme prášku rozpustného vo vode či inej tekutine. Naše telo ho dokáže nielen bez problémov vstrebať, ale má i rýchly nástup účinku. V takejto forme dokáže náš organizmus využiť prijatý, respektíve vypitý kolagén presne tak, ako má.

#6: Dobre rozpustný


Môže sa to zdať ako maličkosť, no opak je pravdou. Pri výbere kolagénového prípravku je dôležité aj to, ako sa konkrétny produkt rozpúšťa. Nemal by sa v tekutine rozpúšťať veľmi pomaly, ani by nemal tvoriť žiadne hrudky. Telo v tom prípade môže mať problém s jeho využitím. Výživový doplnok značky Inca Collagen, ktorý dokáže telu v jednej dávke dodať až 3 gramy čistého bioaktívneho kolagénu, má výhodnú formu, pretože sa v tekutine veľmi dobre rozpúšťa. Pripravený nápoj je tak možné bez problémov vypiť.

#7: S vitamínom C

Ako si vybrať najlepší kolagén? Mal by spĺňať tieto dôležité atribúty

Nakoniec ešte nemôžeme zabudnúť na to, že okrem kvality samotného kolagénu je dôležité aj to, že ho svojmu telu dopĺňame spolu s ďalšou látkou, a to vitamínom C. Dostatok tohto vitamínu zabezpečuje efektívnu tvorbu spomínanej bielkoviny v organizme. Táto látka však nie je v tele človeka uchovávaná do zásoby, preto by sme ju mali prijímať v strave či prostredníctvom výživových doplnkov. Vďaka dostatočnému množstvu vitamínu C v organizme zabezpečíme i správny účinok vybraného kvalitného kolagénového doplnku stravy.

Platená reklama

DISKUSIA
4.11. 2019 11:00
Diskusia