MENU
Menu

Zdravie Ako prebiehala poprava v 18. storočí? Nič pre slabé žalúdky

Popravy dnes prebiehajú rôznymi spôsobmi. Za najhumánnejší sa považuje smrtiaca injekcia, v mnohých štátoch sa však dodnes usmrcujú odsúdenci na elektrickom kresle, sťatím, obesením či zastrelením. A ako prebiehali popravy v 18. storočí? To dokladá očité svedectvo o prípravách na zabitie Roberta-Françoisa Damiensa.

Ako prebiehala poprava v 18. storočí? Nič pre slabé žalúdky
Damiens pred súdom
Damiens bol sluhom francúzskeho kráľa Ľudovíta XV. a v roku 1757 sa mal pokúsiť o zabitie panovníka. Za to bol odsúdený na pálenie sírou, trhanie kliešťami a napokon na rozštvrtenie. Jeho popravu opísal jeden z dôstojníkov, ktorý na ňu dozeral:

„Damiensovi na ruku nasypali síru, ktorú zapálili. Oheň bol však slabý a rýchlo zhasol. Potom si kat vyhrnul rukávy, zobral oceľové kliešte, ktoré boli vyrobené špeciálne pre túto príležitosť a merali asi jeden a pol stopy (približne 50 centimetrov) a vytrhol odsúdencovi kus mäsa z lýtka. Nasledovalo stehno, dva kusy z pravej ruky a napokon trhanie hrudníka.

Jeden deň v živote kata: Nahliadnite doň s nami

Kat bol silný a pevne stavaný, ale s trhaním mal problémy. Kým z mäsa vyrval kus o veľkosti šesťlibrovej mince, musel sa potrápiť.

Po trhaní kliešťami Damiens, ktorý celý čas kričal, ale nerúhal sa, zdvihol hlavu a pozrel sa na seba. Medzitým kat vložil lyžicu do hrnca s vriacou zmesou a postupne trocha nalial na každú z rán. Keď bol hotový, priviazali jeho pomocníci laná k odsúdencovým údom. Druhé konce už boli upevnené k štyrom koňom.

Mosadzný býk: Najhorší spôsob mučenia, aký človek vymyslel?

Pán Le Breton, súdny úradník, počas popravy niekoľkokrát prišiel k Damiensovi a spýtal sa ho, či chce niečo povedať. Damiens mlčal, aj keď predtým často kričal: „Odpusť mi, Bože! Odpusť mi, Pane!" Keď pomocníci skončili s priväzovaním lán, odsúdenec opäť zdvihol hlavu a odvážne sa pozrel na svoje znetvorené telo. Laná boli utiahnuté tak silno, že mu spôsobovali ohromnú bolesť. Le Breton k nemu opäť prišiel, previnilec však mlčal. Po príchode kňaza však pobozkal krucifix a požiadal Boha o odpustenie.

Ako prebiehala poprava v 18. storočí? Nič pre slabé žalúdky
Zdroj: Profimedia
Poprava Roberta Damiensa
Potom prišiel pokyn, aby kone postúpili vpred. Laná sa napli, odsúdenec zareval, ale jeho údy zostali na svojom mieste. Po štvrťhodine, keď katovi pomocníci rôzne menili smery, kade mali kone ísť, sa ich snaha zdala márna. Vyvrátili z kĺbov ruky i nohy, ale oddeliť ich od tela sa nedarilo. Ani pridanie ďalších dvoch koní nepomohlo. Damiens stále žil a občas aj otvoril oči.

5 najbrutálnejších popráv v dejinách: Odsúdencov čakal krutý osud

Kat Samson napokon pánovi Le Bretonovi povedal, že nie je nádej na úspech a požiadal, aby mohol väzňa rozrezať na kusy. Pán Le Breton nesúhlasil a rozkázal, aby kone pokračovali. Jedno zo zvierat však námahu nezvládlo a zrútilo sa na zem. K Damiensovi opäť pristúpil kňaz. Odsúdenec ho požiadal, aby sa zaňho počas prvej rannej omše pomodlil. Bol zvláštne pokojný.

Le Breton sa napokon podvolil. Kat vytiahol z vrecka nôž a narezal odsúdencovi bedrové a ramenné kĺby. Kone opäť zatiahli. Najprv odtrhli pravú nohu, potom ľavú. V tom istom poradí oddelili od tela aj ruky. Kat musel rezať až na kosť, aby sa im to podarilo.

Po oddelení údov k Damiensovi opäť pristúpil kňaz, kat mu však povedal, že muž je mŕtvy. Ja som však videl, že hýbe sánkou, akoby chcel prehovoriť. Jeden z katových pomocníkov mi neskôr povedal, že žil ešte vtedy, keď ho narážali na kôl. K nemu potom prihodili aj odtrhnuté končatiny a rôzne konáre. Napokon priniesli slamu, ktorú zapálili a Damiensa pohltili plamene.

Drevo bolo treba prikladať, kým sa telo v súlade s rozsudkom nepremení na popol. Trvalo to niekoľko hodín a my sme museli držať stráž."

Popravy v 18. storočí boli teda podstatne brutálnejšie a bolestivejšie než tie dnešné. Ani vynález úplne neukončil týranie odsúdencov pred ich usmrtením. A mučenie ľudí odsúdených na smrť sa v niektorých krajinách toleruje aj v súčasnosti.

Autor: Noel
Foto: Public Domain, Profimedia

DISKUSIA
3.12. 2018 13:00
Diskusia