Zasvieťte si
Problémom, prečo nám počas jesene klesá imunita, je nedostatok svetla. Pretože naše telo počas tmy funguje úplne inak ako za svetla. Ani naša psychika nie je v najlepšej kondícii a krátke dni spôsobujú sezónnu afektívnu poruchu. Výsledkom je horšia nálada a slabšia imunita. Lekári preto radia vystavovať sa viac svetlu, ktoré imituje svetlo denné. Organizmus nebude tak náchylný na ochorenia a zmeny nálad.

Vyrazte von
Možno sa vám nechce do dažďa a vetra, ale urobte to. Paradoxne dôvodom, prečo sme počas jesene viac chorí nie je to, že je vonku chladnejšie, ale to, že sa snažíme ostať viac v interiéri. Pritom práve vo vnútorných priestoroch sa vírusy a baktérie cítia ako doma a nachádzajú tu živnú pôdu na rozptyl. Prechádzka každý deň, napríklad aj so psom, výrazne podporí vašu imunitu.

Otužujte sa
Skúsenosti otužilcov hovoria jasne. Odkedy sa stali fanúšikmi ľadovej vody, omnoho menej trpia na nachladnutia. Jeseň je pritom ideálny čas, ako s otužovaním začať. Voda chladne prirodzene, ešte nie je ľadová, len o niečo menej teplá, ako počas leta. Skúšajte pomalé ochladzovanie a vaše zdravie bude pevnejšie. Ak sa necítite na kúpanie v prírodnej vode, aj ranná studená sprcha je na imunitu lepšia ako čvachtanie sa vo vani s teplou vodou.

Sexujte
Najlepšie je vypotiť sa na zdravom tele a ak počas jesene pôjdete do postele, tak len so ženou a nie s horúčkou. To sú zásady, ktorých sa snaží držať každý zdravý chlap. Pretože sex vytvára pocit šťastia, pohody a relaxácie, čo výrazne znižuje stres a oddýchnuté telo lepšie poráža infekciu. Nehovoriac o bonuse z orgazmu. Počas neho sa do krvi vyplavia imunoglobulíny, ktoré naozaj intenzívne podporia imunitu. Ak ste silne imunitne vyzbrojení, ani vírus si do vás nekýchne.

Pite viac vody
Výskum Michiganskej univerzity, že za vyššou chorobnosťou v jeseni je aj zníženie príjmu vody. V lete už nepociťujeme smäd tak nástojčivo ako cez horúčavy, ale dostatok vody pomáha organizmu bojovať so zárodkami ochorení. Vlhké sliznice sú totiž omnoho horšou bránou pre mikróby, ako tie vysušené. Preto nezabudnite na svoj pravidelný pohár vody každú hodinu.