MENU
Menu

Zdravie Ako je to naozaj? Kombinovanie liekov a alkoholu môže spôsobiť všeličo

O hrozbe užívania liekov a následnom pití alkoholu ste už určite počuli. "Nemal by si," ozve sa od stola, akonáhle dvíhate pohárik. Často len mávneme rukou a jeden či dva do seba obrátime, ale čo tým vlastne riskujeme?

Ako je to naozaj? Kombinovanie liekov a alkoholu môže spôsobiť všeličo
Povedané v skratke - riskujeme vlastné zdravie. Nie je to len o tom, že človeku môže byť po kombinovaní liekov a alkoholu nevoľno, ale môže intoxikovať svoju krv, spôsobiť si tachykardiu či problémy s dýchaním. Závisí od toho, aké lieky užívate.

Cigarety proti bolesti hrdla? Tieto drogy kedysi predpisovali lekári

Alergie, nachladnutie a chrípka: Lieky na tieto stavy spolu s alkoholom môžu spôsobiť ospalosť až závrat, čo narúša schopnosť bežne fungovať. Nakoľko kombinované užitie môže zhoršiť úsudok, existuje tiež zvýšené riziko predávkovania sa.

Angína: Choroba sa vyznačuje bolesťou na hrudi spôsobenou zníženým prietokom krvi do srdca. Užívanie alkoholu spolu s liekmi na angínu však ešte zrýchľuje tlkot (tachykardia), náhle mení krvný tlak a spôsobuje závrat až mdloby.

Antibiotiká: Zapíjanie niektorých antibiotík alkoholom môže spôsobiť tachykardiu (rýchly srdcový rytmus), náhle zmeny krvného tlaku, bolesti žalúdka, zvracanie, bolesti hlavy, návaly a poškodenie pečene.

Výkaly ako liek? Aj na toto sa dajú použiť h***á

Nevoľnosti:
Dať si tabletku na nevoľnosť je pomerne bežné, no spolu s alkoholom hrozí ospalosť, závrat a zhoršená motorika.

Vysoký cholesterol: Kombinované užitie alkoholu a niektorých liekov na zníženie hladiny cholesterolu môže spôsobiť návaly, svrbenie, krvácanie zo žalúdka až poškodenie pečene.

Cukrovka: Pri určitých liekoch proti cukrovke môže alkohol vyvolať abnormálne nízku hladinu cukru v krvi, nevoľnosť, zvracanie, bolesti hlavy, rýchly tlkot srdca a náhle zmeny krvného tlaku.

Spánok: Lieky na spanie sú úplne bežné, niekto to ešte "dorovná" pohárikom. Táto kombinácia ale môže spomaliť alebo narušiť dýchanie, ovládanie motoriky, spôsobiť nezvyčajné správanie, stratu pamäti a mdloby.

Pálenie záhy:
Ak zaháňate pálenie záhy liekmi, potom radšej nepite. Alkohol môže spôsobiť rýchly tlkot srdca, náhle zmeny krvného tlaku a zvýšenie účinku alkoholu.

Vysoký krvný tlak: Spojenie liekov na tlak a alkoholu môže vyvolať závraty, mdloby, ospalosť a nepravidelný srdcový rytmus (arytmiu).

Bolesť:
Pokiaľ človek užíva lieky na uvoľnenie bolesti, následné pitie mu môže spôsobiť žalúdočné ťažkosti, krvácanie v žalúdku, žalúdočné vredy, tachykardiu až poškodenie pečene.

Pitie teplej vody: cesta ku zdraviu?

Úzkosť a epilepsia:
Kombinované užívanie alkoholu a liekov proti úzkosti a epilepsii má za následok ospalosť, spomalené dýchanie, závrat, narušenú motoriku, abnormálne správanie až stratu pamäti. Rizikom je tiež poškodenie pečene.

Artritída:
V prípade určitých liekov na túto chorobu a spojenia s alkoholom hrozia vredy, krvácanie žalúdka a problémy s pečeňou.

Riedenie krvi: Pokiaľ človek užíva lieky na zabránenie tvorby krvných zrazenín, pitie ho môže priviesť k vnútornému krvácaniu alebo pôsobiť presne opačne - zvyšovať tvorbu krvných zrazenín, a tým aj riziko mozgovej príhody či infarktu.

Antidepresíva: Lieky na depresiu v kombinácii s alkoholom môžu spôsobiť ospalosť a závraty. Popíjanie tiež zhoršuje pocity depresie alebo samovražedných myšlienok.

Prostata: Páni, pozor aj pri liečbe prostaty. Spolu s alkoholom môžu lieky spôsobiť závraty, nevoľnosť a mdloby.

DISKUSIA
25.9. 2019 19:00
Diskusia