Sústredíte sa pri cvičení na svoj dych? Viete, pri ktorom pohybe máte spraviť nádych a kedy treba vydýchnuť? Banalita? Omyl! Bez správneho dýchania totiž sabotujete väčšinu svojho úsilia.

Ako dýchať pri cvičení?

Pri cvičení potrebuje organizmus a predovšetkým namáhané svalstvo omnoho viac kyslíka ako v pokojnom stave. Ak dýchate nesprávne, telo je slabo alebo nedostatočne okysličované. Znižujete tým napríklad aj svoju výdrž.

Mnohým sa zdá sledovanie dýchania pri cvičení náročné a rozptyľujúce. Ako náhle si však zvyknete, budete dýchať správne automaticky. Poznáte však základné pravidlá správneho dýchania?

Nádych!
Ten spravte vo chvíli uvoľnenia, pri zábere naopak vydýchnite. Pri každej námahe platí všeobecne výdych, pri návrate a uvoľnení sa nadychujte. Nikdy však dych nezadržujte, aj keď je vaša námaha veľká. To je to najškodlivejšie čo môžete spraviť.

Nezabúdajte, mnohé športové aktivity sú od správneho dýchania závislé, napríklad beh alebo plávanie. Ak sa vám doteraz nedarilo, možno to bolo práve v nesprávnej dýchacej technike.

Náš tip:
Skúsili ste a stále na správne dýchanie pri cvičení zabúdate, alebo vás dostáva z konceptu? Tak dýchajte čo najprirodzenejšie. Vaše telo vám samé napovie, kedy a ako správne dýchať!