Je zaujímavé, ako ľudia žijú svoje životy. Podľa najnovších výpočtov strávil 78-ročný človek deväť rokov sledovaním televízie, štyri roky šoférovaním, 92 dní na záchode a 48 dní súložením. No a celých 25 rokov prespal. V snahe uchmatnúť si čo najviac času v bdelom stave sa teda núka otázka, ako dlho je človek schopný nespať?

Ako dlho vydrží človek bez spánku?
Každý zdravý človek, ktorý chce na vlastnej koži zistiť, ako dlho vydrží bez spánku, zistí, že je to mimoriadne ťažká skúška. „Potreba spánku je oveľa silnejšia než napríklad potreba prijímať potravu," tvrdí Erin Hanlonová z Chigaskej univerzity. „Mozog jednoducho vydá pokyn na spánok, nech je vaša snaha udržať sa v bdelom stave akákakoľvek."

Prečo vlastne spíme?
Presná príčina toho, prečo je potreba spánku taká silná, ostáva záhadou. Nepoznáme dokonca ani všetky funkcie spánku. Zdá sa ale, že spánok nejakým spôsobom „resetuje" systémy v ľudskom tele. Vedci tiež prišli na to, že pravidelný a dostatočný spánok zlepšuje hojenie rán, imunitu, metabolizmus a ďalšie procesy.

Na druhej strane je nedostatok spánku spojený s vyšším rizikom cukrovky, problémov so srdcom, obezity, depresie a iných chorôb. Aby sa človek týmto nebezpečenstvám vyhol, je naprogramovaný tak, aby potrebu spánku sprevádzali rôzne javy.

Patria medzi ne napríklad nedostatok energie či čoraz častejšie klesajúce viečka. Taktiež sa podarilo dokázať, že čím dlhšie odďaľujeme spánok, tým ťažšie sa koncentrujeme a zhoršuje sa nám aj krátkodobá pamäť.

Ak by sa človeku podarilo všetky tieto javy ignorovať a vydržať v bdelom stave celé dni, výrazne by mu to narušilo psychiku. Dostavila by sa náladovosť, paranoja či halucinácie. Medzi fyzické dôsledky nedostatku spánku zasa patrí zvýšená produkcia stresových hormónov a rast krvného tlaku.

Celý tento chaos ale pravdepodobne zmizne, a to už po prvom poriadnom spánku. „Zdá sa, že psychické i fyzické problémy spôsobené nedostatkom spánku nie sú trvalé," tvrdí Jerome Siegel z Kalifornskej univerzity.

Keď opona nepadá
Čo ak by sa spánok nikdy nedostavil? Odpoveď nájdeme u ľudí, ktorí trpia takzvanou „fatálnou familiárnou insomniou" (FFI). Ide o ojedinelú genetickú poruchu, ktorej príznaky objasňujú extrémne prípady nespavosti.

Portrait of a young man sleeping
Portrait of a young man sleeping
Na Zemi je asi len 40 rodín, v ktorých sa táto choroba dedí. U človeka sa najprv objaví nadmerné potenie a vyrážky. Po pár týždňoch sa zdá, ako by bol námesačný a dostaví sa aj šklbanie svalmi. Nasleduje prudký pokles telesnej hmotnosti, demencia a napokon smrť. Tá však jednoznačne s nedostatkom spánku nesúvisí, nakoľko FFI spôsobuje rozsiahle poškodenie mozgu.

Ani pri mučení prostredníctvom odopierania spánku zatiaľ údajne žiaden človek nezomrel. To sa ale nedá povedať o potkanoch.

V 80-tych rokoch minulého storočia uskutočnil Allan Rechtschaffen z Chigaskej univerzity pokus s potkanmi. Zvieratá umiestnil na oceľové kruhy nad vodnú hladinu a napojil ich na prístroje. Keď počítač zaznamenal zmenu v mozgových vlnách spôsobenú spánkom, dal pokyn na otočenie kruhu a potkan spadol do vody.

Po asi mesiaci boli všetky pokusné zvieratá mŕtve. Presnú príčinu smrti sa ale určiť nepodarilo. Potkany buď zahynuli na nedostatok spánku, alebo, čo je pravdepodobnejšie, následkom nadmerného stresu. Ten mal spôsobiť celkový kolaps.

Kde sú limity?
Tieto informácie zrejme väčšinu ľudí od experimentovania s nedostatkom spánku odradia. Napriek tomu sme ale stále neodpovedali na otázku: ako dlho vydrží človek bez spánku?

Rekord drží Randy Gardner, toho času 17-ročný mladík z Kalifornie. V rámci vedeckého projektu sa mu v roku 1964 podarilo nespať 264 hodín, teda niečo viac než 11 dní.

Údajne ho už viacero osôb prekonalo, Gardnerov prípad je ale vedecky zdokumentovaný najlepšie a v očiach odbornej verejnosti je práve oných 11 dní časom, ktorý je možné prekonať v bdelom stave.

A ešte posledná vec: o prekonanie Gardnerovho rekordu sa ani nepokúšajte. Do Guinessovej knihy rekordov by ste sa totiž nedostali, pretože táto kategória oficiálne neexistuje. Dôvodom sú obavy o zdravie ľudí, ktorí by chceli Randyho pokoriť.