Chrániť sa je základ

Opálená pokožka je atraktívnejšia, ako výzor naznačujúci brigádu vo vápenke. Avšak slnko nám dodáva nielen energiu, ale je aj potenciálnym rizikom pre každého, kto sa vystavuje nechránený jeho lúčom. Slnečné žiarenie totiž nielen pokožku spália, ale dokážu poškodiť aj jednotlivé bunky, z čoho môže vznikať rakovina. Preto je dobré chrániť sa dopredu, nielen pred začervenaním, ale aj pred prípadnými neblahými dôsledkami slnenia. 

Ochrana aj pred starnutím 

Pribúdajúce roky nezastavíme, ale môžeme sa pričiniť minimálne o to, aby sme vyzerali mladšie. Ochráňte sa preto práve pred slnečnými lúčmi, ktoré sú na starnutie ako booster. Navyše UV žiarenie môže tiež oslabiť náš imunitný systém. Skrátka, aj keď milujeme slnko, nie vždy miluje aj ono nás.  

Dôležitá je aj predpríprava 

Pred odchodom na slnko je dôležité správne pripraviť pokožku na slnenie. Pretože krém nie je všetko a pokožku je potrebné chrániť aj z vnútra. Použiť môžete doplnky stravy, ale najlepšie je aj zvýšiť objem potravín s obsahom karoténu. To znamená jesť nielen mrkvu, ale všetky farebné druhy ovocia a zeleniny. Betakratotén nielen pokožku a jej bunky chráni, ale aj podporuje príjemné opálenie. 

Správne vitamíny

K vhodnej príprave pokožky na slnko sa odporúčajú vitamíny A, C a E. Zásobte sa ovocím a zeleninou na tanieroch a propagujte vyváženú stravu, aby ste si ozdravili pokožku zvnútra. Každé ráno pohár mrkvovej šťavy dodá vašej pokožke správnu mieru ochrany, odolnosť aj pekné opálenie.  

Spravte si peeling

Nie je to len záležitosť pre ženy. Predtým, ako sa začnete vystavovať slnku, nezabudnite na hĺbkový peeling pokožky. Zbavíte sa tak odumretých buniek a budete mať úplne novú a veľmi jemnú pokožku. Peeling vám tiež pomôže udržať si potom dlhšie opálenie. „Obrúsenie“ pokožky paradoxne zníži možnosť spálenia, ako keď budete mať na sebe kožné bunky ešte spred zimy.

Kde je voda, tam nie je oheň

Nezabudnite hydratovať pokožku aj zvnútra! Pokožka bude omnoho viac hydratovaná a na slnku tak vydržíte omnoho viac bez pocitu spálenia, ako keď budete smädní.  

Krém si zvoľte podľa typu pokožky

Nerozhodujte sa podľa náhody ani podľa ceny. Akú ochranu potrebujete vám napovie sama pokožka. Čím vyšší SPF má opaľovací krém, tým je účinnejší a vydrží dlhšie. Čím je vaša pokožka svetlejšia a citlivejšia na slnko, tým je pravdepodobnejšie, že budete trpieť spálením. Rozhodnite sa pre SPF 50. Podobne aj ak sa chystáte do veľmi horúcej krajiny alebo do hôr – treba brať do úvahy čo najvyšší stupeň ochrany.