MENU
Menu
Zlatý bobek.

Zdravie Aj vy splachujete peniaze do záchoda: Ľudské výkaly obsahujú zlato a nie je ho málo

O márnotratných ľuďoch sa zvykne vravieť, že splachujú peniaze do záchoda. Faktom však je, že to platí o každom človeku. Málokto totiž vie, že výkaly človeka obsahujú zlato. A je ho zrejme dosť na to, aby sa oplatilo ho z exkrementov získavať.

Keď sa výkal dostane do čističky odpadových vôd, rozdelí sa na vodu a pevné látky. Približne polovica z nich sa posiela na skládky alebo spaľuje, zatiaľ čo zvyšná časť slúži ako hnojivo. Geologička Kathleen Smithová z Amerického úradu pre geologický prieskum si ale myslí, že ľudia by z týchto pevných látok mohli vyťažiť oveľa viac.

Výkaly sú totiž plné malých častíc kovov, ktoré sa do nich dostanú prostredníctvom kozmetiky, čistiacich prostriedkov a dokonca aj oblečenia, ktoré je odolné proti pachu. Smithová tvrdí, že pre ťaženie kovov z ľudských výkalov existujú dva dobré dôvody.

„Ak by sme boli schopní zbaviť sa niektorých kovov, ktoré momentálne bránia širšiemu využitiu výkalov ako hnojív, a zároveň získať vzácne kovy a iné látky, ide o dvojité víťazstvo," hovorí Smithová, ktorej tím už na projekte usilovne pracuje.

Chemikálie, ktoré by tento proces umožnili, už pritom existujú. Využívajú ich napríklad baníci pri získavaní kovov z hornín a vraj neexistuje dôvod, prečo by niečo podobné nemohlo fungovať aj s výkalmi. Vedci momentálne skúmajú vzorky výkalov z miest i vidieckych oblastí, v ktorých našli pomerne vysokú koncentráciu platiny, striebra a zlata.

Najmä zlato by sa podľa Smithovej z výkalov oplatilo získavať. Ak by sa totiž rovnaké množstvo tohto kovu našlo v hornine, ťažba by sa určite uskutočnila. V odpade, ktorý z človeka vychádza, sa okrem drahých kovov nachádza aj vanádium či meď, ktoré nachádzajú široké uplatnenie v počítačovom priemysle.

Otázna je tak najmä cena, za ktorú by bolo možné z výkalov tieto látky získavať. Zatiaľ vyzerá sľubne, pretože podľa prieskumu by z výkalov jedného milióna ľudí bolo možné získať materiál v hodnote desať miliónov eur. Je teda pravdepodobné, že sa takého biznisu už čoskoro dočkáme.