MENU
Menu

Zdravie Aj vás láme chrípka? Vieme, čo by mal urobiť správny chlap

Je vždy lepšie mať rubínový nos, ak vám ho dokreslí promile alkoholu v krvi, než z chrípky a horúčky. Aj k chorobe sa však treba postaviť chlapsky a počas tejto sezóny máme pár tipov, ako zatočiť s tou najmenej príjemnou návštevníčkou postele.

Aj vás láme chrípka? Vieme, čo by mal urobiť správny chlap
Zistite, či ide naozaj o chrípku
Chrípka prichádza náhle. Nejde o žiadne dlhodobé pokašliavanie a šteklenie v krku. Lekáro v tom majú jasno. Chrípka prichádza náhle, a zlomí vás do postele bez ohľadu na kondíciu a váhu. Sprevádza ju teplota, bolesť svalov, vyčerpanie a kašeľ. Teplota môže byť u niekoho vysoká, u iného len priemerná. No zásada je dať si antivirotiká a skočiť šípku do postele. Pretože čím skôr to urobíte, tým skôr chrípka odíde a znižuje sa riziko, že sa objavia sekundárne ochorenia. Ak okamžite naštartujete pokoj na lôžku, chrípka vám dá kopačky už po prvom týždni spoločného života.

FOTO: Chrípka, ktorá zabila desiatky miliónov ľudí: ako sa to mohlo stať?

S liekmi opatrne
Ak potrebujete tlmiť horúčku a bolesť, je dobré informovať sa na u svojho lekára. Na chrípku je vhodné užívať lieky, ktoré tlmia bolesť a teplotu, ale chrípka si napríklad nerozumie s aspirínom. Pri predávkovaní alebo užití s agresívnym druhom chrípky môže tento liek viesť k zriedkavému, ale závažnému ochoreniu známemu ako Reyov syndróm, ktorý spôsobuje opuchy pečene a mozgu. Bez rýchleho lekárskeho zásahu to môže skončiť aj tragicky. A nezabudnite: na chrípku nezaberajú antibiotiká, keďže nemá bakteriálny, ale vírusový pôvod. Dávali by ste si ich úplne zbytočne a ešte by ste si uškodili.

Ako vyzeral život lekára, ktorý "liečil" mor? Ľudia sa ho báli, spôsoboval im bolesť

Pite veľa vody a čaju
Pokojne aj viac ako tri litre denne, ale rozhodne nie menej. Pretože telo teplotou a hlienmi stráca veľké množstvo vody. Navyše sa potíte a preto je nutné telu doplniť tekutiny, aby neostalo dehydrované a vy na infúzii. Ak nebudete piť dostatok vody, ochorenie u vás zostane dlhšie, ako keď ho „vyplavíte". Pozor, žiadny alkohol. Budete si musieť dať detox.

Brutálne epidémie, o ktorých ste nepočuli

Užite si to
Znie to neuveriteľne, drsne a trochu masochisticky. Ale áno, aj chrípka sa dá užiť. Nebude to s vaším telom najlepšie, to uznávame, ale chlap sa nezlomí a aj to zlé premení na dobré. Ak si dáte dostatok tekutín, teplo a oddych, je veľmi malá šanca, že sa u vás rozvinú závažné komplikácie. Rozhodne sa však chrípku nepokúšajte „prechodiť". Využite oddych na lôžku na čítanie, hranie videohier, počúvanie muziky, meditáciu, spánok, čokoľvek pokojné. Skrátka vďaka takémuto režimu sa aj po chrípke dá vrátiť do roboty oddýchnutý, ako keby ste si zaleteli na Kanárske ostrovy.

DISKUSIA
6.11. 2019 17:00
Diskusia