MENU
Menu

Zdravie Aj lekári sa mýlia: 5 chorôb, ktoré najčastejšie zle diagnostikujú

Lekári sa zvyknú mýliť - to je veta, ktorá je síce pravdivá, ale ako pacienti ju nepočujeme radi. Zle stanovená diagnóza môže narobiť nepríjemné problémy, či dokonca skončiť fatálne. Ktoré choroby sú teda tými najzáludnejšie?

Aj lekári sa mýlia: 5 chorôb, ktoré najčastejšie zle diagnostikujú
Rakovina
Číslom jeden pri zlej diagnostike je jednoznačne rakovina. Existuje jej viac ako 200 druhov, pričom symptómy sa prekrývajú s množstvom iných chorôb. Rakovina sa často odhalí už v štádiu, ktoré znemožňuje úplné vyliečenie, preto jej neskorá diagnostika zhoršuje štatistiky vyliečenia. Odhady odborníkov dokonca hovoria, že až 44 percent rakovinových prípadov býva najskôr zle diagnostikovaných.

Pre iné sen, pre ňu nočná mora: Žene rastú prsia bez plastiky

Infarkt
Prichádzajúci infarkt sa dokáže zamaskovať za úzkosť, bolesti chrbta či dokonca za zažívacie ťažkosti. Niekedy, samozrejme, zaútočí bez varovania, no jeho pomalý nástup býva pacientmi i lekármi často vyhodnotený nesprávne. Pritom práve skorý nástup liečby je pre život pacienta rozhodujúci.

Depresia
Môže sa zdať, že príznaky depresie sú jednoznačné, no nie vždy je to o smútku a prázdnote. Navyše bežní lekári nie sú vyškolení na presné zhodnotenie psychického stavu človeka a situáciu môžu vyhodnotiť ako fázu alebo dočasnú súčasť iného zdravotného problému. Depresia ostáva neliečená a môže sa prehlbovať.

Choroby, ktoré z človeka zacítite nosom

Celiakia
V prípade celiakie sú symptómy veľmi individuálne. Je ich niekoľko stoviek, a tak pacienti často lekárov pomýlia interpretovaním svojich aktuálnych ťažkostí. Pritom toto autoimunitné ochorenie je dôležité mať pod kontrolou a riadiť ho presným režimom.

Fybromialgia
Choroba chronicky bolestivých šliach či svalov je úzko prepojená s množstvom bežných chorobných príznakov, s poruchami spánku či depresiami. Jej diagnostika sa tak stáva pomerne zložitou a je často zamieňaná s reumou, lupusom či chronickou únavou.

Parazity, ktoré požierajú ľudí zaživa

V každom prípade platí, že pokiaľ má človek podozrenie na inú diagnózu, ako mu lekár stanovil, môže si nechať urobiť druhý posudok u iného lekára. V prípade vlastného zdravia sa oplatí - ako sa vraví - dôverovať, ale preverovať.

DISKUSIA
23.10. 2019 19:00
Diskusia