Považuje sa za ľahkú drogu, ale vôbec nie je nevinná. Alkohol má na svedomí milióny priamych úmrtí ročne, ďalšie pribúdajú ako vedľajšie účinky ľudí pod jeho vplyvom. Spôsobuje závažné ochorenia a množstvo drog je menej vražedných, ako fľaša tvrdého.

4 šálky denne vás zbavia depresie aj tukov!
4 šálky denne vás zbavia depresie aj tukov!
Zdroj: shutterstock
Kofeín
Možno ho tiež považovať za drogu, keďže si človek na ňom, podobne ako na alkohole, môže vypestovať celkom slušnú závislosť. Kofeín je nebezpečný a hoci telo nabudí, tak nemá tak závažné negatívne účinky. Je pre telo dokonca smrteľný a kávovník ho tvorí ako insekticíd proti parazitom, ktorí by mohli ničiť kávu. Smrteľná dávka pre človeka však predstavuje približne 100 miligramov. To je plus mínus 50 kávičiek na šup. Na kofeín zomrelo tak málo ľudí, že sa o tom ani nevedú štatistiky.

Cigarety proti bolesti hrdla? Tieto drogy kedysi predpisovali lekári

Kokaín
Je to nebezpečná droga, na rozdiel od kofeínu vám mozog nakopne na 110 percent, ale štatistika je taká, že na predávkovanie v roku 2015 zomrelo iba sedemtisíc ľudí. Alkohol ročne v globálnom meradle odpraví 3,3 milióna ľudí, čo je takmer šesť perecent všetkých úmrtí. A to nerátame ďalšie straty napríklad pri nehodách pod vplyvom alkoholu a podobne.

Tajná nacistická droga: z ľudí mala spraviť robotov

Marihuana
Dnes sa už o nej hovorí doslova ako o medicíne. Odhliadnuc však od negatív, ktoré spôsobuje v oblasti psychiky a ako následok fajčenia, tak je prakticky nemožné zomrieť kvôli THC. Na to, aby ste skutočne prišli o život, by ste museli fajčiť neprestajne desiatky kilogramov marihuany. V porovnaní s alkoholom je to skutočne neviniatko. Na to, aby ste uľahli do smrteľného delíria, totiž stačí 600 až 1800 mililitrov tvrdého 40-percentného alkoholu vypitého počas tridsiatich minút. Čiže dve fľaše whisky na ex a máte po chlebe. S alkoholom teda skutočne nie je zábava.

Fakty o marihuane, ktoré ste (zrejme) nepoznali

LSD
Táto látka sa dlho používala v medicíne, kým dobyla tanečné parkety. Objavená bola v roku 1938 a zatiaľ sa nezaznamenal prípad, že by niekto skonal na predávkovanie. Na to, aby vaše telo skutočne umrelo na vedľajší účinok LSD sa predpokladá, že by ste si museli dať naraz tisíc priemerných dávok drogy. Horšie, je že v prípade LSD nezabíja chémia, ale bludy a halucinácie, ktoré často dovedú zdrogovaného jedinca k samovražde.

Autor: Marcos
Foto: Shutterstock