MENU
Menu

Zdravie Absurdné prípady davovej psychózy: Tieto sa naozaj stali

Stádovitosť ľudstva je dlhodobo potvrdená psychológmi. Ak sa prejavuje posadnutosťou hudobnými skupinami, módou, či ošiaľom na sociálnych sieťach, je to len vtipná ukážka kolektívnej posadnutosti. Počas histórie mali tieto hystérie však často obludné rozmery.

Absurdné prípady davovej psychózy: Tieto sa naozaj stali
Pestovanie špagiet (Foto: Telegraph)
V roku 1957 BBC pustila do veta správu o pestovaní špagiet, ktorá sa datuje ako prvý hoax. Lenže špagetový strom doslova zasiahol planétu. Reportáž sledovalo približne osem miliónov divákov a hneď na ďalší deň tisíce ľudí bombardovalo stanicu, aby im o strome povedali viac. Príklad toho, ako dokázali médiá odjakživa vyvolávať davové šialenstvo a ľudia uverili v hocičo.

Vyvolaný hladomor
V 50. rokoch minulého sa istý šaman kmeňa Xhosa v južnej Afrike označil za proroka a predpovedal, že ľudia z jeho kmeňa by mali pozabíjať svoj dobytok a zničiť zásoby jedla aj úrodu, vďaka čomu ich vyššia moc ochráni od britských osadníkov.

Bengálsky hladomor: Masaker, o ktorom vie len málokto

Sľub sa mal naplniť 18. februára 1857 a asi tušíte, čo sa stalo. Výsledkom bol neuveriteľný hladomor, ktorý populáciu kmeňa zdecimoval zo 105-tisíc na 27-tisíc. Vyhubili sa sami, nepotrebovali ani Britov a to všetko len preto, že sa prejavila davová psychóza a slepá viera v praxi.

Tulipánová mánia
V roku 1637 boli ľudia v dnešnom Holandsku ochotní za cibuľky tulipánov zaplatiť hotový majetok. Táto komodita sa stala synonymom najväčšej investičnej bubliny v dejinách sveta. Jedna sadenica stála napríklad 12 oviec, alebo často aj desaťnásobok priemernej mesačnej mzdy. Ľudia boli posadnutí tulipánmi, verili, že nikdy neklesnú na cene, bude o ne vždy záujem. Hoci aj dnes sa tešia tulipány obľube, ľudia boli ako sfanatizovaní.

Diagnózy, z ktorých mrazí

Kupovali, vrážali svoje úspory do kvetov, až prišiel pád a v roku 1637 ceny dramaticky klesli. Z tulipánov sa stali opäť iba kvety a úspory spláchlo nadšenie. Je to však aj príklad toho, že ľudia okrem stádovitosti disponujú aj nepoučiteľnosťou. Preto vznikajú bubliny zlata, nehnuteľností, či potenciálne kryptomeny.

Y2K
Mnohí z nás si to pamätajú a niektorí boli dokonca aj zasiahnutí. Preklápanie milénia, údajný koniec mayského kalendára, kolaps počítačov pri prechode na dve nuly. Mnoho náboženských vodcov sfanatizovalo davy, aby opustili svoj majetok a čakali koniec sveta. Niektorí len diskutovali, čo sa môže stať, ale v roku 2000 bola téma masovej hystérie konca sveta tak autentická, že prakticky neminula nikoho, kto v tom roku nejakým spôsobom fungoval v spoločnosti.

Nákupná horúčka môže byť smrteľná!

Zľavy
Ide o novodobý fenomén, ktorým si stále pestujeme stádovitý reflex. Vypne sa vnímanie a v očiach nám bežia len percentá, ktoré ušetríme. Pritom často ide o podvodné kampane, veci, ktoré nepotrebujeme a ani neušetríme. Ale davová psychóza je silná vec. Dokonca taká, že v roku 2008 dav ľudí ušliapal zamestnanca Walmartu a dvoch policajtov s cieľom dostať tovar v zľave.

DISKUSIA
30.10. 2017 20:00
Diskusia