MENU
Menu

Zdravie 9 spôsobov, ktorými vám televízia ničí zdravie

Zabiť nás môže čokoľvek. Vedeli ste ale, že jedným z najrizikovejších „vrahov", ktorí na nás behom dňa číhajú je televízor? Možno po prečítaní nasledujúcich riadkov sa od neho postavíte a pôjdete sa radšej prejsť.

9 spôsobov, ktorými vám televízia ničí zdravie
Zvyšuje cholesterol
Štúdia z roku 1990 na Kalifornskej univerzite študovala hladinu cholesterolu u detí a zisťovala, či má na jej rast sledovanie televízie. To, čo zistili, bolo šokujúce. Deti, ktoré častejšie sledovali televíziu mali zvýšenú hladinu cholesterolu v krvi. U tých, čo sedeli v pred televízorom štyri hodiny denne bola takmer štyrikrát vyššia pravdepodobnosť, že v neskoršom živote budú trpieť srdcovým ochorením. Dôvodom zvýšenej hladiny bolo, že deti, ktoré sledovali televíziu častejšie, jedli nezdravú stravu a takmer necvičili.

Robí vás násilnejšími
V roku 1960 sa profesor Rowel Huesmann venoval štúdii, ktorou chcel dokumentovať vplyv mediálneho násilia na deti. Zistil, že deti, ktoré mu boli vystavené TV, sa častejšie správali agresívne. Neznamená to, že sa automaticky z každého dieťaťa sledujúceho televízne násilie stane agresívny človek, ale ide o faktor, ktorý k tomu jednoznačne prispieva.

Robí vás hlúpejšími
Štúdia Univerzity Johna Hopkinsa zistila, že deti, ktoré sledovali televíziu viac ako dve hodiny denne, a to najmä na televízoroch vo vlastných izbách, skórovali výrazne nižšie v štandardizovaných testoch. Potvrdila to aj štúdia realizovaná na Novom Zélande, ktorá zistila, že deti a dospievajúci, ktorí často sledovali televíziu dosiahli menej úspechu pri vzdelávaní.

Znižuje množstvo spermií
Štúdie vedcov z Harvardu verejného zdravia došli k záveru, že ľudia so sedavým spôsobom života, zvlášť keď veľa sledujú televíziu, majú o 44 percent menej spermií ako muži, ktorí ju nesledujú tak často. Hranicou pre nižší počet spermií bolo 20 hodín týždenne. Naopak muži, ktorí cvičili aspoň 14 hodín týždenne, mali najvyšší počet spermií.

9 spôsobov, ktorými vám televízia ničí zdravie
Dostane vás do väzenia
Výskumná štúdia, ktorú vykonala skupina britských výskumníkov na vzorke viac ako 11-tisíc detí narodených v rokoch 2000 až 2002 zistila, že u tých, ktoré sledovali televíziu aspoň tri hodiny denne, bolo viac pravdepodobné, že sa zapojili do asociálnej činností ako šikanovanie alebo krádeže. Keď sa však pozrieme na deti, ktoré hrali tri alebo viac hodín týždenne videohry, tu nenašli žiadnu súvislosť. Jedným z dôvodov, prečo môže byť sledovanie televízie zodpovedné za zvýšené riziko trestnej činnosti neskôr v živote je, že násilie hrá významnú úlohu vo väčšine toho, čo sa vysiela.

Znižuje šance na prežitie pri rakovine hrubého čreva
Štúdia na vyše 1 500 ľuďoch, ktorí podstúpili liečbu rakoviny hrubého čreva dospela k záveru, že tí, ktorí viac sledovali televíziu pred diagnózou mali oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že zomrú v priebehu piatich rokov ako tí, ktorí ju sledovali menej alebo vôbec. Dôvodom bolo to, že títo ľudia necvičili, nehýbali sa a prejedali sa pred televízorom.

Znižuje jazykové zručnosti
Dve rôzne štúdie ukázali, že čím viac času deti trávia pred televízorom, tým pomalšie sa naučia hovoriť. Zistilo sa, že každá hodina sledovania televízie výrazné znížila kvalitu slov, ktoré dieťa počulo. To zase znižuje množstvo vokalizácií, ktorá tvorili deti, čím zakrpatel ich vývoj. Podobná štúdia tiež dospela k záveru, že deti sa učia lepšie zo živého rozhovoru.

Núti vás viac piť
Skupina vedcov z Holandska a Kanady zhromaždila 80 mladých mužov, vo veku 18 - 29 rokov a rozdelila ich do niekoľkých skupín a nechala pozerať televíziu s rôznou mierou konzumácie alkoholu na obrazovke. Štúdia zistila, že ľudia vypili v priemere o 1,5 fľaše viac piva alebo vína, keď sledovali programy alebo reklamy, ktoré propagovali alkohol. Hoci autori štúdie uviedli, že nenašli dôkaz o dlhodobej konzumácii v dôsledku sledovania televízie, ale krátkodobé účinky boli nepopierateľné.

Skracuje život
Štúdia o televíznych zvykoch Austrálčanov dospela k záveru, že sledovanie televízie môže výrazne znížiť životnosť. Z práce výskumníkov vyplynulo, že sledovanie televízie 6 hodín denne môže ubrať z vášho života 4,8 roka. Tiež hodinové sledovanie televízie po veku 25 rokov znižuje dĺžku života o 22 minút. Sledovania televízie alebo podobnej sedavej činnosti, zvyšuje pravdepodobnosť predčasného úmrtia o 13 percent (zvyčajne z dôvodu diabetes alebo kardiovaskulárnych chorôb).

DISKUSIA
28.10. 2016 8:00
Diskusia