Kto už skúšal byť hore viac než 24 hodín, vie, aké to môže byť náročné. Telo si odpočinok jednoducho pýta a mozog bez spánku nedokáže správne fungovať. 80-ročný vietnamský farmár menom Thai Ngoc ale tvrdí, že je nepretržite bdelý už viac než 60 rokov a za celý ten čas si ani len nezdriemol.

Niet divu, že v jeho rodnej krajine mu médiá už roky venujú zvýšenú pozornosť. Ngocova rodina, známi, priatelia i susedia svorne tvrdia, že muža nikdy nevideli spať a on sám vraví, že nepociťuje žiaden spánkový deficit.
„Neviem, či sa nespavosť nejako podpísala na mojom zdraví, no cítim sa dobre a stále pracujem na poli,“ uviedol Ngoc v jednom z rozhovorov.

Thai Ngoc sa narodil v roku 1942 a podľa vlastných slov dostal ako 20-ročný chorobu, ktorá sa prejavovala vysokými horúčkami. Prežil vraj len so šťastím a odkedy vyzdravel, údajne nespal. Skúšal lieky, tradičné ľudové receptúry i veľké množstvá alkoholu, no márne. Nepodarilo sa mu zaspať. Spočiatku dúfal, že nespavosť je dočasná, no podľa jeho vlastných slov trvá už šesť desaťročí.

Vietnamské médiá prezentujú Ngoca ako človeka so zázračnou superschopnosťou, no podľa lekárov muž spí, len o tom jednoducho nevie. Odborníci sa zhodujú, že ľudia trpiaci nespavosťou často nedokážu rozoznať rozdiel medzi bdelosťou a spánkom. 80-ročný muž teda môže počas dňa na kratšie obdobia upadať do spánku a neuvedomovať si to. No a vďaka zdriemnutiam jeho telo stále funguje.

Ngoc sa nikdy nenechal otestovať odborníkmi, ktorí chceli preskúmať jeho spánkové vzorce. Dá sa teda spoliehať len na jeho tvrdenia a svedectvá blízkych.

Každopádne platí, že bez spánku človek nevydrží príliš dlho. Rekord drží Američan Randy Gardner, ktorý v roku 1963 ako 17-ročný nespal 11 dní a 25 minút, teda vyše 264 hodín.

Absolútna nespavosť je smrteľná. Ľudia, ktorí trpia vážnou a zriedkavou chorobou zvanou fatálna familiálna nespavosť, sa zriedkakedy dožijú viac než 50 rokov.