MENU
Menu

Zdravie 8 vecí, ktoré o tele prezradia nezdravé pery

V perách sa nachádza viac než milión nervových zakončení, vďaka čomu je táto časť tela citlivejšia než končeky prstov. A hoci o tom zrejme neviete, ľudské pery dokážu signalizovať zdravotné problémy, ktorým by ste mali rozhodne venovať pozornosť.

8 vecí, ktoré o tele prezradia nezdravé pery
1. Suché a popraskané pery Suché pery znamenajú nedostatok vody v tele, môže ich však spôsobiť aj náhla zmena prostredia a stres. Ak dosť pijete, necítite sa psychicky vyčerpaní a nemeníte často prostredie, príčinou popraskaných pier môže byť aj alergia.

30 rokov trpel bolesťami hlavy, z mozgu mu napokon vybrali nepríjemnú vec

2. Vriedky na perách Malé hrčky, vnútri ktorých je tekutina, sú síce nepríjemné a neraz bolestivé, ale zväčša nie sú symptómom žiadnej choroby. Môžu sa prejaviť ako reakcia na niektoré druhy jedál a nápojov. Na druhej strane ich ale môže spôsobovať aj herpesová infekcia, ktorú „chytíte" od niekoho iného. Telo si s ňou však do týždňa poradí samo.

3. Začervenanie okolo pier Prejavuje sa u ľudí, ktorí si často olizujú pery. Jazykom odstraňujú prirodzenú ochrannú vrstvu, následkom čoho je koža citlivejšia, začervená sa a svrbí. Recept je jednoduchý: odvyknúť si od olizovania pier.

4. Vrásky nad hornou perou Ak opomenieme starnutie, bývajú tieto vrásky u mladších ľudí spôsobené napríklad častým pitím cez slamku či fajčením. Jednoducho činnosťami, pri ktorých neprirodzene a príliš často špúlime pery. Zrejme aj preto postupne odznieva fenomén „duckface", čiže špúlenia pier na fotkách.

Zaujímavosti o potení: Môže vás zabiť i veľa prezradiť

5. Modrasté pery Modré pery neindikujú len to, že je človeku zima, ale spôsobuje ich aj nedostatok kyslíka v krvi. Stačí sa však trochu rozhýbať a zväčša sa do nich rýchlo vráti farba. Biele či bledé pery zasa môžu byť znakom anémie, teda chudokrvnosti, a tá si už vyžaduje pozornosť lekára. Bledosť môže signalizovať aj problémy s krvným obehom, nízku hladinu cukru v krvi a nedostatok vitamínov.

6. Opuchnuté pery Môže ísť o alergickú reakciu. Ak si všimnete, že vám pery opúchajú po použití určitých kozmetických jedál či po konzumácii istých potravín, radšej sa im v budúcnosti vyhnite.

7. Čierne bodky na perách Tieto škvrny by ste nemali ignorovať. Môžu byť spôsobené všeličím a rozhodne sú dôvodom na návštevu lekára.

FOTO: Zdravotné tipy, za ktoré budete naveky vďačný

8. Praskliny v kútikoch V kútikoch občas zasychajú sliny, čo spôsobuje, že jemná koža pod nimi praská a dostávajú sa do nej baktérie. Deje sa tak najmä u ľudí, ktorí si často olizujú pery. Ak si ale nemyslíte, že patríte medzi nich, mali by ste navštíviť lekára, keďže tieto praskliny môžu signalizovať vážnejšiu bakteriálnu infekciu.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
2.10. 2019 19:00
Diskusia