MENU
Menu
Pivo v starovekom Egypte.

Zdravie 6 vecí, ktoré vám dokážu, že sme rovnakí ako naši predkovia

Pravdepodobne vás prekvapí, že napríklad graffiti, hazardné hry či tetovanie nie sú výmyslom dnešnej doby. História sa viac menej opakuje a mnohé z dnešných „objavov“ sú iba kopírovaním starovekých skúseností.

Vždy sme milovali alkohol
Vypiť si po dlhom dni v práci tiež nie je novodobý výmysel. Vedeli ste, že ľudia kvasili alkohol skôr, ako piekli chlieb? Niektoré z najskorších dôkazov prezrádzajú, že o alkoholických nápojoch vedeli ľudia už v období neolitu, niekedy okolo roku 10 000 pred Kristom. V mnohých starodávnych krajinách Blízkeho východu víno a pivo používali ako liek.

Nakoniec aj v samotnej Biblii nájdeme o alkohole veľa zmienok. V starej Číne ľudia verili, že alkohol zabezpečí výživu pre dušu rovnako ako jedlo pre telo. Dôkazy o existencii alkoholu pochádzajú i zo starého Egypta. Egypťania poznali najmenej 24 rôznych druhov vína a 17 druhov piva. Pozitívom je, že už v tomto období existovali písomnosti, v ktorých učenci varovali ľudí pred nebezpečenstvom nadmerného pitia.

Tínedžerské graffiti
Po vyslovení slova graffiti nám zvyčajne v mysli nabehne obraz tínedžera so sprejom v jednej a skateboardom v druhej ruke. Väčšina z nás si myslí, že graffiti je „výmyslom“ súčasnej doby, no nie je to pravda. Keď sa historici umenia a antropológovia začali bližšie zaoberať prehistorickými jaskynnými maľbami, všimli si niečo zvláštne. Okrem obrazov, ktoré evidentne vytvorili dospelí ľudia, našli i také, ktoré anatomicky nesprávne zobrazovali nahé ženy alebo nadmerne veľa scénických loveckých kresieb. Vedcom bolo okamžite jasné, že ide o rukopis detí. Na základe ďalších výskumov zistili, že dospievajúcich chlapcov dávnych dôb zaujímali najmä dve témy - lov a sex. Práve zobrazenia týchto tém sa snažili nešikovne zakresliť na steny jaskýň rovnako ako to videli u svojich otcov.

Informácie o tom, čo ste robili počas dnešného dňa
Určite poznáte ľudí, ktorí cítia potrebu uverejňovať na Facebook, čo mali na obed, kedy vstali, čo nakúpili a končia informáciou, že už idú spať – aby celý svet vedel. Možno si myslíme, že ide o najnovší trend, vedľajší efekt technológií, ktorý nám umožňuje dokumentovať všetky aspekty nášho života, ale v skutočnosti to nie je nič nové. Zachované graffiti z Pompejí napríklad zaznamenávajú informácie, ktoré ľudia považovali za dôležité oznámiť svetu.

V kasárňach gladiátorov je na stene nápis: „19. apríla som si piekol chlieb.“ Na ďalších dverách: „20. apríla som si vypral plášť.“ Na vonkajšej strane jedného z domov: „Tu žije Apollinaris, doktor cisára Tita“. Pompejčania neboli jediní, ktorí pociťovali potrebu zaznamenávať svoje najbežnejšie činnosti. Robili to aj Vikingovia, ktorí na hrobku v škótskom Maeshowe vyryli, kedy vyrobili nejaký kríž a podobné informácie. 

Tetovanie nie je výmysel dnešnej doby
Ani tetovanie nie je nič nové. Dôkazy, že ruky a nohy našich predkov z dávnych dôb zdobili rôzne vzory, poskytli napríklad egyptské múmie. Rimania, ktorí si vážili svätosť a čistotu ľudského tela, zmenili svoj postoj, keď prišli do kontaktu s tetovanými domorodcami zo severnej Európy. Aj križiaci mali na telách vytetované kresťanské symboly, aby im mohli vystrojiť riadny pohreb v prípade, že padnú v boji.

Je zaujímavé, že aj v dávnych dobách sa našli ľudia, ktorí neboli spokojní so svojím tetovaním a chceli si ho dať odstrániť. Preto mnohí rímski lekári uvádzali medzi svojimi poskytovanými službami aj odstraňovanie tetovania. Používali na to injekciu zloženú z vína, cesnaku a vtáčieho guana. Viete si predstaviť výsledok... Neskôr vynašli techniku dermabrázie – brúsenia kože, alebo jednoducho tetovanie vyrezali.

Hazard bol vždy populárny
Aj keď v starom Ríme boli hazardné hry nezákonné, existuje veľa dôkazov o tom, že im Rimania holdovali. Napríklad steny rímskych pohostinstiev zdobili maľby, ktoré zobrazovali mužov zabávajúcich sa pri hrách s kockami. Na stenách miestnych krčiem boli vyryté pokyny o tom, že kto nepozná pravidlá a nevie hrať, musí vstať a uvoľniť miesto tomu, kto to vie.

Ak dotyčný upozornenie neposlúchol, nasledovala bitka, čo tiež verne znázorňujú kresby na stenách. Zákaz hier vznikol v dôsledku toho, že hazard zruinoval mnohých Rimanov, ktorí mali také vysoké dlhy, že si neraz siahli na život.  

Aj Rimania milovali zvieratá
Vedeli ste, že starí Rimania milovali svojich zvieracích miláčikov rovnako ako my? Podobne ako dnes, aj v rímskych domácnostiach prevažovali psi a mačky, no našli by ste v nich aj hady, aby dom neokupovali potkany a hmyz. Niektoré zvieratá však ľudia chovali iba ako spoločníkov, ktorí mali v domácnosti osobitné postavenie. Archeológovia dokonca našli texty a nápisy o milovaných domácich miláčikoch. Ak napríklad zomrel pes, usporiadali mu pohreb a postavili hrobku. Najcennejšie zvieratá boli tie, ktoré doviezli zo zahraničia: psy z Afriky, mačky z Egypta alebo exotické zvieratá ako papagáje, opice, rysy alebo tigre.