MENU
Menu
a

Zdravie 6 najšpinavších zamestnaní, pri ktorých ide o zdravie aj o život

Bežný človek s síce zvykne sťažovať na robotu, ale často si neuvedomí, že má vlastne šťastie. Nemusí vykonávať niektoré zo špinavých a zdraviu škodlivých povolaní, o ktorých sa dočítate na nasledujúcich riadkoch.

Inšpektor kanálov
Potkany, šváby, temné zákutia, smrad a občas nejaká mŕtvola. Týchto a niekoľko ďalších nechutností tvorí pracovný čas inšpektorov kanálov. My sa o splašky prestávame starať v momente, ako ich spláchneme. To ale nie je prípad ľudí, ktorých prácou je kontrolovať priepustnosť kanálov. Tí sa musia „materiálom" niekedy brodiť doslova po kolenách. Tí najlepší sa dokonca do odpadu potápajú v prípade, že je ho potrebné vyčistiť.

Čistič prenosných toaliet
Ak ste niekedy išli vo večerných hodinách na festivale na záchod, určite ste na tento zážitok doposiaľ nezabudli. A teraz si predstavte, že máte slávne „Toi-toiky" čistiť. Profesionáli na to používajú vysokotlakové hadice, ktorými celé kabínky vystriekajú. Áno, čítate správne, celé, pretože niekedy sú špinavé aj steny a strop! Zápach a striekance vody zmiešanej s močom a výkalmi ani netreba spomínať. Ľudia s týmto vskutku špinavým zamestnaním vyčistia až 60 toaliet denne.

Baník
Táto profesia je nielen jednou z najšpinavších, ale aj najnebezpečnejších. V uhoľných baniach sa nachádza metán a výbuch môže nastať napríklad vtedy, keď padajúci kameň vykreše na podlahe iskru. Nestabilné podpery sa tiež môžu zrútiť a zavaliť baníkov. Odhliadnuc od týchto nebezpečenstiev je to práca vyslovene špinavá. Tu sa nešpinia len ruky, ale celé telo. Vdychovaním uhoľného prachu sa u baníkov môže vyvinúť pneumokonióza, tiež zvaná „čierne pľúca". Hoci sa ventilácia baní v dnešných časoch zlepšila, touto chorobou stále trpia mnohí z nich.

Práca na ropnej plošine
Povedať že ropný priemysel ešte stále rozkvitá by nebolo dostatočné. Moderné štáty sú na čiernom zlate závislé a jeho cena stále rastie. Môžete sa teda staviť, že firmy platia za hľadanie a ťažbu ropy veľké peniaze. Pre robotníkov je to ale špinavá a nebezpečná práca. Keď ste na mori, váš čas sa skladá z jedenia, spania a 12-hodinovej šichty, po ktorej im je odmenou ropná pleťová maska.

To všetko v izolácii uprostred oceánu, kde sú obklopení len vodou, výbušnými materiálmi a ťažkou technikou. A to ani nehovoríme o strate sluchu, ak si zabudnú dať chrániče uší.

Čistič miesta činu
Neradí po niekom upratujete? A čo tak upratovať niekoho? Na mieste vraždy či po nájdení mŕtvoly po vyšetrovateľoch vždy nastupujú čističi.  Ak chcete túto prácu robiť, pripravte sa na krv, mäso, kosti, orgány, drhnutie dlážok, čistenie stien, občas aj stropu a balenie telesných pozostatkov do plastových vriec. Navyše si treba dávať pozor na rôzne choroby, ktoré môžu telesné tekutiny obsahovať.

Zdravotné sestry na geriatrii
Práca zdravotných sestier nepochybne nie je ľahká. Ak si k tomu ešte pripočítate nevládnych starých ľudí, ktorí často trpia inkontinenciou alebo nie sú schopní sa postaviť a ísť na záchod, môžu takúto prácu robiť len naozaj silní ľudia. Samozrejme treba mať na pamäti neustálu prítomnosť smrti, s ktorou sa sestry musia byť schopné vyrovnať.