Ako píše Zdravie, každý už musí dokonalo poznať teóriu chudnutia. Vytvoriť kalorický deficit, zmeniť stravu za zdravšiu, vyhýbať sa spracovaným potravinám, mať dostatok spánku a pravidelne sa hýbať, cvičiť aeróbne a anaeróbne cviky. V skutočnosti sa to ľahko číta, ale ťažšie sa začne.

Na druhej strane sa hovorí, že treba byť so sebou spokojný, prijať samého seba a mať sa rád. To sú všetko kvalitné psychologické rady, ktoré si treba osvojiť, napriek tomu sa treba zamyslieť, či je človeku vo svojom tele skutočne príjemne.

Ale to sú vo väčšine prípadov ženy, ktoré riešia svoju váhu, kondíciu a zdravú stravu. Čo však tá mohutnejšia časť ľudstva. Veľký silný chlap vyvoláva rešpekt, ale v skutočnosti by vlastne potreboval pomôcť. Muži majú tendenciu byť viac so sebou spokojnejší ako ženy, aj keď pred sebou nosia poriadny sud.

Mike Harris schudol zo 114 kilogramov na 82 kilogramov.
Mike Harris schudol zo 114 kilogramov na 82 kilogramov.
Zdroj: Telegraph

Podobne na tom bol aj Mike Harris z britského Hampshire. Vo svojich 51 rokoch sa konečne dostal na takú úroveň seba samého, že je spokojný. Ľutuje len jednu vec. A to, že to nespravil skôr. A o čom je reč? O chudnutí, o pravom chudnutí, ktoré má aj svoje zlyhania. Pretože taký je život.

Brucho preč!

Na to, aby začal chudnúť nemal žiadnu špeciálnu pohnútku. Nadváhou trpel od svojej mladosti, píše Teleghraph. „Vedel som, že mám nadváhu a robil som si srandu, keďže som denne urobil 10 tisíc krokov a jedol veľa brokolice. Vlastne som bol zdravý,“ začal rozprávať svoj príbeh Mike, ktorý pracuje ako riaditeľ obsahu. V roku 2017 dosiahla jeho váha 114 kilogramov. Vtedy sa rozhodol pre zmenu. „Vždy som mal tendenciu priberať, od puberty to so mnou išlo hore-dolu. Vždy som miloval jedlo a ako mladý som sa dostal k alkoholu a stal som sa veľkým pijanom. Bol som alkoholik? Záleží na tom, ako to definujete,“ pokračoval Mike.

Prestal piť

Najväčší prínos mu po rokoch prinieslo práve obmedzenie pitia. „Bol som veľmi lenivý a nedisciplinovaný v tom, čo som jedol, či už počas pitia, alebo aj deň po ňom, keď som sa cítil mizerne. Celý čas som sa cítil letargicky, ale nejako som si zvykol, že sa necítim dobre. Myslím, že som ani nebol veľmi dobrý manžel a otec,“ pokračoval Mike, ktorý si teraz dá jedno pivo za týždeň a porovnáva to s obdobím predchádzajúcich rokov, kedy to bolo u neho opačne a jeden deň v týždni sa našiel, keď nepil. „Teraz si nepamätám, kedy som bol naposledy opitý, predtým to bolo aspoň 2-3krát do týždňa,“ priznal sa.

Potreboval zmenu

Nakoniec som sa prihlásil do posilňovne, kam začal chodiť každé ráno pred prácou plávať. „Nebolo to prvýkrát, čo som sa do nejakej prihlásil. V predchádzajúcich dvoch prípadoch som zaplatil vopred ročné členské a nebol som tam ani raz,“ uviedol Mike. Tentokrát ale začal trochu chudnúť, tuk na bruchu sa mu začal zmenšovať. „A to viete, keď človek dosiahne nejaký úspech, povzbudí ho to k ďalšej činnosti, takže som začal do tej posilňovne skutočne chodiť a absolvoval som aj niekoľko sedení s osobným trénerom,“ pokračoval v rozprávaní.

Okrem toho začal dodržiavať prerušovaný pôst 16/8, „takže som jedol len medzi jedenástou ráno a siedmou večer a aj som to dôsledne dodržiaval.“ Odporúča to aj ostatným. „Nazývam to kódex cracker, pretože to bolo skutočne transformačné. Pred jedlom som robil aj všetky cvičenia,“ dodal Mike.

Pandémia kovidu a skutočný cieľ

Do obdobia jeho chudnutia zasiahla pandémia kovidu. „Cvičil som vo svojom „výkonnostnom centre“, známom ako garáž. K dverám mi chodili balíky s činkami či spinningovým bicyklom a podobne. Všetko, čo som zjedol, som si zaznamenával do aplikácie a zaobstaral som si fitnes náramok. Teraz robím CrossFit. Škoda, že som to neobjavil skôr. Myslím, že je to inšpiratívne a oveľa povzbudzujúcejšie, ako chodiť do fitka sám. Áno, sú tam dvadsiatnici, ktorí sú absolútne vyrysovaní, ale sú tam aj ľudia v mojom veku, ktorí z toho majú rovnako veľa,“ opísal svoj progres Mike, ktorého sa ľudia začali pýtať, aký má cieľ a koľko chce vážiť.

„Nikdy som nemyslel na žiadny cieľ. Bál som sa, že keď ho stanovím, budem len sklamaný, ak sa mi to nepodarí a stratím motiváciu. Ale asi za rok som sa dostal na váhu 95 kilogramov a pokračoval som. Najnižšia hodnota, akú som kedy dosiahol je tesne pod 82 kilogramami. Teraz sa mi páči ako sa cítim. Vlastne lepšie ako keď som mal 21. Páči sa mi nosiť pekné oblečenie, ktoré mi dobre sedí, nie ako veci XXL, v ktorých som skrýval veľké brucho. Všetko to oblečenie som odniesol do charity a na pamiatku som si nechal v telefóne niekoľko starých fotografií, aby som si udržal motiváciu,“ dodal Mike nakoniec.