(Ne)viete, čo ju spôsobilo

Prvým signálom, že bolesť svalov je vážnejším problémom, je jej pôvod. Prirodzene, že ak si naložíte novú váhu v posilke, prebehnete dvojnásobnú vzdialenosť, alebo idete na tvrdý tréning, vaše telo na druhý deň vďaka kyseline mliečnej zaplače. No ak sa bolesť svalov objaví bez predchádzajúceho zaťaženia, môže to naznačovať závažné problémy. Od lokálnych trombóz cez zápaly až po rakovinu.

Zápal

Bolesť svalov sa pretavila do začervenania pokožky? Neodznela do troch dní ako bežná svalovica? V takom prípade už môže ísť o zápal svalu. Občas postačí aplikovanie liečivých mastí, vo vážnejšom prípade môže problém vyžadovať liečbu u lekára. Vzniknúť môže z preťaženia, ale aj po infekcii napríklad z bodnutia hmyzom.

Rabdomyolýza

Vzniká v dôsledku extrémneho preťaženia. Bolesť je prakticky neznesiteľná a ide doslova o rozpad svalových vlákien v dôsledku preťaženia, ale často je potrebné mať na tento patogénny prejav aj genetické dispozície. Problémom nie je ani tak samotné poškodenie, ako to, že sa pri ňom do krvi uvoľňuje myoglobín, čo môže spôsobiť poškodenie obličiek. Ak si preto popri bolesti všímate aj celkovú únavu a tmavý moč, je na mieste zájsť k lekárovi.

Vedľajší účinok liekov

Bolesť svalov sa môže prejaviť ako dôsledok užívania nových liekov. Napríklad antihistaminík na alergiu. Prípadne inej liečby. Preto ak ste začali užívať nové lieky a objavili sa neurčité svalové bolesti, je potrebné túto skutočnosť oznámiť lekárovi. Skôr ako sa vedľajšie účinky prejavia vážnejšie. Bolesť svalov patrí totiž medzi prvé varovania. No netreba ho ignorovať.

Vírusové ochorenie

Nevysvetliteľná slabosť a bolesť svalov môže byť výsledok pôsobenia vírusov. Vírusy dokážu na telo útočiť razantne a zasiahnu často práve svaly. Dôvodom je, že zápalové proteíny nazývané cytokíny rozkladajú svalové bielkoviny a vyvolávajú bolestivosť. Preto ak sa k náhlej bolesti pridá aj slabosť, určite vynechajte snahu o „rozcvičenie“ svalov a radšej si ľahnite do postele.