Práve rakovina prostaty patrí k najčastejším formám rakoviny u mužov. Preto je vhodné venovať jej pozornosť už od mladosti. Pretože vždy je lepšia prevencia ako hasenie negatívnych následkov. A hlavne nejde o nič nepríjemné.

Večerajte správne
Bobby Liaw je odborným asistentom medicíny, hematológie a onkológie na Mount Sinai Health System v New Yorku a zistil, že na zdravie prostaty veľmi výrazne vplýva to, čo robíte večer. Prostatu v kondícii udrží pravidelný milostný život a znížená konzumácia červeného mäsa. Ideálne je dopriať si ho dva až trikrát do mesiaca a hlavne na večeru nahradiť spracované mäso ako salámy a šunky zdravou stravou, zeleninou, ovocím a vlákninou.

Cvičte
Stačí 150 minút aktivity týždenne a prostata sa poteší. Ide síce o orgán veľkosti orecha na mieste, kde nie je príliš veľa svalov, ale on si bude pohyb užívať. Aktívnym pohybom dokážete veľmi efektívne vytvoriť prostredie, ktoré dokáže z tela vylúčiť voľné radikály. Vďaka tomu sa znižuje aj možnosť, že budete mať raz v zdravotnom zázname zapísanú rakovinu prostaty.

Sledujte rodinnú anamnézu
Rakovina síce nie je dedičná, ale je niekoľko ukazovateľov, ktoré hovoria o prepojení rakoviny prostaty na rodovú líniu. Preto ak sa chcete venovať svojmu zdraviu precízne, zistite si, či náhodou nemal niekto vo vašom rodostrome práve tento problém. V takomto prípade máte už nárok na skríning prostaty skôr a oplatí sa ho absolvovať.

Nenechajte prostatu chradnúť
Prostata je zodpovedná za produkciu predejakulačnej tekutiny. No ak ju necháte len tak bez povšimnutia, začne chradnúť. A to je veľký problém, z ktorého môže vzniknúť jej zväčšenie aj rakovinové bujnenie. Sex trikrát do týždňa by mal byť absolútny základ. Alebo jeho nedostatok kompenzujte minimálne formou ručnej práce. Ide predsa o vaše zdravie.

Pravidelne si ju vyšetrujte
Na prvý pohľad nepríjemné, ale len čo skúsite, bude sa vám to páčiť. Prostatu je potrebné pravidelne vyšetrovať rovnako ako semenníky. Na rozdiel od prehmatávania miešku je vyšetrenie prostaty omnoho viac o slasti. Ideálne je vyšetrovať ju cez konečník a tu zistíte aj možné zmeny, zväčšenie či zatvrdliny. Ide však o veľmi príjemnú činnosť. Výsledkom je nielen „preventívka“, ale aj slasť, z ktorej ľahko vznikne erekcia. No a v rámci vyšetrenia vám nič nebráni, aby ste si spravili aj dobre. Navyše práve dráždenie prostaty prináša super orgazmy.