MENU
Menu
zdroj: Shutterstock
a

Zdravie 5 rizík brušného tuku: S veľkým bruchom prichádza veľké nebezpečenstvo

Boj s telesným tukom je pre mnohých ľudí celoživotnou záležitosťou. Pre väčšinu z nich je najväčším strašiakom tuk na bruchu. A oprávnene. Má totiž naozaj zlý vplyv na celkové zdravie. Ak ste muž a máte obvod pása viac než 102 centimetrov (u žien 88 a viac centimetrov), určite čítajte ďalej.

Riziko cukrovky
V brušnej dutine sa okrem iného nachádza aj pečeň. A keď ju v dôsledku nadmerného množstva tukového tkaniva obaľuje tuk, nedokáže dobre spracovávať cukor nachádzajúci sa v krvi. V krvnom obehu tak koluje nadmerné množstvo cukru a zvyšuje sa riziko, že sa u človeka prejaví cukrovka.

Metabolický syndróm
S rastúcim obvodom pása sa zvyšuje aj riziko, že sa u človeka rozvinie metabolický syndróm. Ten sa spája so zvýšenou pravdepodobnosťou srdcovocievnych chorôb, cukrovky a mŕtvice.

Rakovina
Nová štúdia ukázala, že proteín obsiahnutý v brušnom tuku dokáže meniť bunky na rakovinotvorné, čo vedie k vzniku nádorov.

Kardiovaskulárne choroby
Je dokázané, že tukové bunky v brušnej dutine upchávajú cievy, čo v konečnom dôsledku vedie k zvýšeniu krvného tlaku. A ak sa cieva upchá úplne, môže dôjsť až k infarktu či mŕtvici.

Demencia
Ide o problém, ktorý sa týka najmä žien, ale nevyhýba sa ani mužom. Ak má človek nadmerné množstvo brušného tuku, existuje až trikrát väčšia pravdepodobnosť, že sa uňho vo vyššom veku prejaví starecká demencia. A keďže na staré kolená sa chudne ťažko, myslite na to radšej už dnes.