MENU
Menu

Zdravie 5 najbrutálnejších popráv v dejinách: Odsúdencov čakal krutý osud

Na odsúdencov v minulosti nečakali práve príjemné tresty. Zabudnite na pobyt za mrežami, nútené práce či rýchlu smrť. Majster kat mal v rukáve oveľa krutejšie esá. Nasledujúcich päť ľudí bolo aktérmi možno najhorších popráv v dejinách.

5 najbrutálnejších popráv v dejinách: Odsúdencov čakal krutý osud
Juraj Dóža
Vodcovia povstaní nemajú na ružiach ustlané. Zvlášť v prípade, že sa nedočkajú víťazstva. Dóžovo povstanie, ktoré sa uskutočnilo v roku 1514 na území Uhorského kráľovstvá, patrilo práve medzi tie neúspešné. Dóža síce spočiatku slávil malé víťazstvá, nakoniec ale skončil v rukách šľachty vernej panovníkovi. Po odsúdení ho čakala poprava. Donútili ho sadnúť si na rozžeravený trón, na hlavu mu nasadili rovnako rozpálenú korunu a v ruke zasa zvieral horúce žezlo.

VIDEO: Poprava švába na elektrickom kresle: Videli ste už niečo bizarnejšie?

Následne pred Dóžu priviedli deviatich rebelov, medzi nimi aj Jurajovho brata Gergelyho. Toho pred očami muža na tróne rozrezali na tri kusy. Ostatných ôsmich čakal snáď ešte nechutnejší osud. Dóžovi totiž žeravými kliešťami vytvorili v tele veľké rany, z ktorých museli rebelanti odhryznúť kus mäsa a prehltnúť ho. Traja či štyria odmietli, rozrezali ich. Zvyšní privolili. Dóža napokon zomrel na tróne a rebelantov, ktorí kúsok z neho ochutnali, pustili na slobodu.

Richard Roose
Vo februári 1531 pracoval ako kuchár u biskupa Johna Fishera z Rochesteru. Obvinili ho z otrávenia pokrmu, ktorý smeroval na stôl cirkevného hodnostára. Ako sa ukázalo, biskup v ten deň nemal hlad a ponúkol jedlo len hosťom, z ktorých dvaja zomreli. Zvyšní utrpeli trvalé následky. Po zatknutí Roose tvrdil, že do jedla pridal iba preháňadlo ako žart. Nik mu však neveril. Odsúdili ho na smrť uvarením. Opakovane telo ponárali do kotla s vriacou vodou, až kým Roose nezomrel. V dobových dokumentoch sa píše, že nikdy predtým nikoho neodsúdili na taký krutý trest. Ženy vraj pri kriku odsúdenca omdlievali a zvracali. Také bolestivé boli jeho posedné chvíle.

Alcaide Melec
Marocký guvernér patril k ďalším z radu neúspešných vzbúrencov. Mal však tú smolu, že počas rebélie odsúdil na smrť sťatím jedného zo synovcov cisárovnej. Práve ona a jej synovia zariadili, že potom, ako bolo povstanie potlačené a Melec uväznený, mal vodca rebelov dostať najprísnejší trest. Už tak bol odsúdený na rozrezanie pílou, lenže v tomto prípade mali katovi pomocníci začať od rozkroku.

Jeden deň v živote kata: Nahliadnite doň s nami

Pred popraviskom sa zhromaždil obrovský dav, ktorý tvorili prevažne členovia Melecovho kmeňa a jeho príbuzní. S hrôzou zistili, aký osud bývalého vodcu povstania čaká. Za hrozného revu začali Meleca rezať, až sa dostali k pupku. Stále žil, keď z neho vytiahli pílu a snažili sa ho otočiť na opačnú stranu. Vypýtal si vodu. Následne vydal kat rozkaz na pílenie od hlavy, čo odsúdenca v priebehu pár sekúnd zabilo. Píla z jeho tela vytrhávala kusy mäsa a popravisko bolo šmykľavé od krvi. Napokon sa katovým pomocníkom podarilo mŕtvolu prepoliť.

5 najbrutálnejších popráv v dejinách: Odsúdencov čakal krutý osud
Peter Stumpp
Bol známy ako vlkolak z Bedburgu a priznal sa k vražde a zjedeniu 14 detí. Tiež počas mučenie tvrdil, že od mladosti praktizoval čiernu mágiu a dostal opasok od samotného Satana, ktorý mu umožňoval meniť sa na vlka. Odsúdili ho tiež za incest, keďže údajne súložil s dcérou i ďalšou svojou príbuznou.

Mosadzný býk: Najhorší spôsob mučenia, aký človek vymyslel?

Trest smrti vykonali 31. októbra 1589 a popravili aj Stumppovu dcéru a milenku. Jeho samého najprv vsadili do kolesa, kde mu trhali mäso rozžeravenými kliešťami. Na desiatich miestach. Následne mu tupou stranou sekery dolámali nohy i ruky. Tým sa malo nebožtíkovi zabrániť, aby vstal z hrobu. Následne ho sťali a telo spálili na hranici. Jeho dcéru a milenku medzitým stiahli z kože a uškrtili. Mŕtvoly spálili v rovnakom ohni ako tú Stumppovu.

5 najbrutálnejších popráv v dejinách: Odsúdencov čakal krutý osud
Vodcovia povstania v Münsteri
Stúpenci anabaptizmu založili v nemeckom meste Münster teokraciu, teda vládu cirkevných hodnostárov. Vzbúrili sa proti katolíkom a hoci spočiatku sa zdalo, že by ich povstanie mohlo mať nádej na úspech, nestalo sa tak. V roku 1535 mesto dobyli katolícki žoldnieri a chytili vodcov rebélie: Jana van Leidena, Bernharda Krechtinga a Bernharda Knipperdollinga.

Najbrutálnejšie formy popráv, ktoré sa stále využívajú

22. januára 1536 nastal deň ich popravy. Mužov pripútali ku kolom a okolo krkov im dali obruče s ostňami tak, aby nemohli hýbať hlavami. Nasledovalo trhanie mäsa rozžeravenými kliešťami. Rozsudok vyžadoval, aby to trvalo celú hodinu. Potom mužom vytrhli jazyky a napokon ich zabili ranou horiacej dýky do srdca. Telá umiestnili do troch železných klietok, ktoré zavesili na vežu kostola svätého Lamberta. A hoci mŕtvoly po desaťročiach odstránili, klietky tu stále visia a možno ich vidieť aj dnes.

DISKUSIA
12.9. 2018 19:00
Diskusia