Reguluje telesnú teplotu
Sme teplokrvné bytosti, čo znamená, že naše telo reguluje svoju vnútornú teplotu a to nám pomáha zostať v teple. Avšak keď sme vo fáze hlbokého spánku, regulácia mizne - vtedy potrebujeme pomoc od vecí okolo nás. A prikrývky pomáhajú telu prispôsobiť sa a udržiavať teplotu, ktorú potrebujeme.
 
Každodenná rutina
Sme tiež „zvykovým tvorom“ a to má obrovský vplyv na to, prečo potrebujeme prikrývky. Aj keď nejde o pocit bezpečia, celý život používame prikrývky a postupom času sa z nich stane rutina. Takže keď ideme spať a prikryjeme sa, telo dostane signál, že je čas spať.

Znižujú stres a úzkosť
Serotonín je jednou z „dobrých“ chemikálií a hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní spokojnosti a pokoja. Keď sme v strese a úzkosti, je ťažké zaspať. Keď sa však zakryjeme, hladina tejto chemikálie v tele vzrastie a zlé pocity začínajú ustupovať.
 
Pomáhajú zaspať
Prikrývky vytvárajú mikroklímu: bariéru, pod ktorou sa teplota príliš nemení. Koža tak ostáva v teple a okolité faktory, ktoré by inak ochladili telo, na človeka nemajú až taký vplyv. Takže zaspávame rýchlejšie a máme lepší a menej narušený spánok.

Cítime sa v bezpečí
Prikrývky vyvolávajú pocit bezpečia, pretože najčastejším strachom, ktorý sme mali ako deti, bol strach z tmy. Keď sa strach začal dostavovať, inštinktívne sme sa prikryli. Tento reflex potom ostáva človeku v podvedomí aj v dospelosti.