Prípad z mesta Nan-ning šokoval nielen odbornú, ale i laickú verejnosť. Chlapec bolo podobne ako všetci žiaci základných škôl v Číne od februára doma kvôli pandémii koronavírusu. Rodičia lekárom tvrdili, že chlapec trávil celý svoj čas v izbe a vravel, že musí sedieť za počítačom kvôli online výučbe. Príliš neskoro zistili, že ich syn v skutočnosti hrá videohry.

„Zavrel si okná aj dvere, nemali sme poňatia, čo vnútri robí,“ uviedla chlapcova matka pre čínske médiá. „Keď som sa vrátila domov z nemocnice, pozrela som si jeho online konverzácie. Kamarátom písal, že spí dve hodiny denne a cíti sa unavený.“

Keď mladík doma skolaboval, matka mu privolala sanitku, ktorá ho okamžite odviezla do nemocnice. Tu mladíkovi lekári urobili CT vyšetrenie, ktoré ukázalo, že pacient utrpel mozgovú porážku. Doktori to na základe symptómov predpovedali už predtým, pretože chlapcovi ochrnula ľavá ruka, ale nechcelo sa im veriť, že niekto tak mladý môže dostať mŕtvicu.

Za všetko mohli podľa lekárov videohry. Nezdravý životný štýl, ktorý chlapec viedol celý mesiac, si vyžiadal svoju daň. Málo spal, nepravidelne a nezdravo sa stravoval, nehýbal sa. Celý čas len sedel za počítačom a pozeral na monitor. V mozgu mu poklesla hladina kyslíka pod kritickú hladinu a došlo k mŕtvici.

Mladík sa ešte aj dnes zotavuje v nemocnici v Nan-ningu. Ani doktori však nevedia povedať, či sa niekedy celkom zotaví. Je možné, že ľavú ruku bude mať paralyzovanú do smrti. Ako pri všetkom, aj pri hraní videohier platí: všetko s mierou.