Menu
zdroj: Shutterstock
Prírodné antibiotiká

Zdravie 10 prírodných antibiotík, ktorých účinky vás šokujú

Kolegovia z redakcie Zdravie vám predstavia desať mimoriadne účinných prírodných antibiotík.

Ak nie ste na sto percent presvedčení, že vaše dieťa antibiotiká naozaj potrebuje, vyskúšajte silu prírody. Prečítajte si napríklad príbalové letáky detských voľnopredajných sirupov na kašeľ, koľko z nich skrýva v sebe bylinky a liečivé rastliny. Môže to byť brečtan, muškát, horec, prvosienka, baza čierna, železník, skorocel, materina dúška, bazalka, či eukalyptus a mnohé iné.

Prírodnými prostriedkami sa ľudstvo liečilo po stáročia. Vzhľadom k nedostatku liekov v dnešnej dobe, ktorý zmieta celú Európu a obrovský počet chorých, existuje tendencia prinavrátiť sa k sile prírody.

Niekedy pomôžu čaje, inokedy koncentrovanejšie látky prírodných liečiv z lekárne. Syntetické antibiotiká by mali byť poslednou voľbou. Nemali by sme zabúdať, že tieto lieky nie sú samozrejmosťou, sú skôr vzácnosťou, ktorú nám 20. storočie prinieslo.

Vyšetrenie CRP

Najdôležitejšou vecou v chorobe je dokázať rozlíšiť bakteriálnu infekciu od vírusovej. Nápomocné sú v dnešnej dobe krvné testy, ktoré vám behom niekoľkých minút povedia, aká je vaša hladina CRP v krvi.

CRP je C-kreatívny proteín, ktorý vzniká pri zápalovej reakcii v tele. Čím sú jeho hodnoty vyššie, tým je bakteriálna infekcia vo väčšom rozmachu. Pri nízkej hladine CRP ide o vírusové ochorenie. Vyšetrenie by mal spraviť praktický lekár či pediater najmä pri infekciách dýchacích ciest. Lekári odporúčajú užívanie syntetických antibiotík až od hodnoty 40mg/l, vtedy je jasné, že ide o bakteriálnu infekciu.

Pokiaľ je vaše CRP nízke a lekár vám odporučí len vitamíny, oddych a voľnopredajné lieky, vyskúšajte prírodné antibiotiká. V prípade slabej infekcie môžu dobre zaúčinkovať a behom niekoľkých dní môžete byť fit.

Prírodné antibiotiká

Množstvo bežných rastlín má antibakteriálne účinky. Prírodné antibiotiká, teda fytoncídy, majú schopnosť usmrcovať mikroorganizmy a pomáhajú potlačiť veľké množstvo infekcií. Nie sú síce také razantné ako syntetické antibiotiká, ale nemajú vedľajšie účinky a nepoškodzujú črevnú mikroflóru.

Majú preventívny charakter, takže by sme ich mali užívať tak často ako sa len dá. Pokiaľ trpíte chronickými ochoreniami, alebo ochoreniami, na ktoré užívate lieky pravidelne, vždy sa poraďte s lekárom o vhodnosti a intenzite užívania prírodných antibiotík.