10 návykov, ktoré vám ničia zuby: Naozaj aj ich čistenie?
23. 5. 2023, 9:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 18:26)

Aj umývanie zubov treba vykonávať správne, inak chrupu škodí.
Na chrupe sa podľa Zdravia mnohé zlozvyky prejavia s odstupom času a dovedú vás na zubárske kreslo, ktorému sa všetci najradšej vyhýbame. Ktorým z najčastejších zlozvykov trápite svoje zuby?

1. Najväčší nepriateľ
Cukor je samozrejme vinníkom číslo jeden a nedá nám nespomenúť ho, aj keď iste viete, ako veľmi dokáže vašim zubom uškodiť. Nielen v žalúdku, ale už v dutine ústnej vytvára kyslé prostredie, kde sa to baktériami len tak hemží. Aby ste zamedzili vzniku zubných kazov, zuby si po sladkých jedlách, cukríkoch, ale i sušenom ovocí vždy dôkladne umyte!
2. Aj na párty vyplachujte
Rovnako bublinkové nápoje a alkohol pôsobia na zuby ako kyslý kúpeľ. Okrem toho znižujú alkoholické drinky produkciu slín, ktoré zuby obmývajú a bránia nahromadeniu baktérií na povrchu skloviny. Pri ich konzumácii myslite na súbežné pitie čistej vody, prípadne si medzi pohárikmi párkrát odbehnite vypláchnuť ústa.
3. Chrumkanie ľadu
Zdroj: Shutterstock
Nikdy nechrúmte ľad!
Poznáte to, sladký miešaný drink s rozdrveným ľadom a vy si pri miešaní slamkami spokojne pochrumkávate. Už to nikdy viac nerobte! Ľadové kúsky na vašich zuboch veľmi rýchlo vytvoria malé prasklinky, ktoré sa môžu časom zväčšiť a vážne poškodiť sklovinu či spôsobiť nalomenie zubu.
4. Zuby ako otvárač
Tento zlozvyk majú určite mnohí z vás. Mali by ste si uvedomiť, že zuby nie sú kliešte. Jednak sú na nich hŕby baktérií a jednak si koledujete o nalomenie zubu. Za to vám to určite nestojí a ak nemáte silu otvoriť pevne držiaci uzáver, radšej si poraďte s pomocou utierky alebo poproste niekoho mocnejšieho.
5. Následky zamyslenia
Podobná neresť ako tá predchádzajúca je hryzenie vecí. Premýšľate alebo sa na niečo sústredíte a zrazu sa pristihnete pri tom, ako ste si zničili ceruzku či zlomili pero. Práve písacie potreby sú najčastejšími obeťami. Neuvedomujete si však, že pravidelné vytváranie takéhoto tlaku môže časom zuby poškodiť.

6. Nedrhnite, čistite!
Na to, aby boli zuby čisté, nemusíte používať tlak, ale správnu techniku a najmä s kefkou po zuboch "potancovať" aspoň tri minúty. Neprimeraným drhnutím si môžete poškodiť zubnú sklovinu, podráždiť ďasná a zvýšiť ich citlivosť. Podľa potreby voľte i vhodnú tvrdosť kefky, zuby si čistite smerom od ďasna hore krúživými alebo stieracími pohybmi.
Zdroj: Shutterstock
Po umytí zubov si vyčistite aj jazyk.
7. Hryziete si nechty?
Kto by to bol ale povedal, že aj hryzenie nechtov môže viesť k poškodeniu zubov? Ľudia, ktorí si roky pravidelne hryzú nechty, si koledujú o popraskanie skloviny či dokonca posunutie chrupu.
8. Keď zubom škodí stres
Ako je to možné? Ak človek prežíva stresovú situáciu, neškodí len svojim vnútorným orgánom, ale i zubom. Stalo sa vám už, že ste sa ráno zobudili s bolesťou hlavy, sánky či svalov na tvári? Po dni plnom stresu sa telo počas noci snaží uvoľniť a nahromadený tlak redukuje aj škrípaním a silným zatínaním chrupu. Intenzívne škrípanie zubov v spánku má aj svoje pomenovanie a zubárom sú jeho následky dobre známe. Ide o takzvaný bruxizmus. Dochádza ním k ich opotrebovaniu a môže viesť až k zničeniu čeľustného kĺbu.
Zdroj: Shutterstock
Neumývajte si zuby ihneď po jedle.
9. So špáradlami opatrne!
Ak používate špáradlá, rozhodne to nerobte tak, aby ste si spôsobovali bolesť na zuboch či ďasnách a už vôbec nie ich krvácanie! Aj malá ranka v ústach vám môže narobiť nepríjemné problémy.
10. Kedy treba čistenie odložiť?
Ak ste konzumovali kyslé jedlo, najmä ovocie či džúsy, štruktúra zubnej skloviny je oslabená. Aby ste sa vyhli riziku jej poškodenia, počkajte aspoň pol hodinu, kým si zuby vyčistíte kefkou. Za tento čas sa sliny so zvyškom jedla a kyselín popasujú. Ak nechcete čakať, pomôžte si žuvačkou bez cukru, ktorá stimuluje produkciu slín a dodá svieži dych, kým si urobíte dôkladnejšiu ústnu hygienu.