Lak na nechty

V dnešnom svete, v ktorom máme na výber množstvo chutných nápojov, je pitie laku na nechty naozaj bizarnosť. Akokoľvek to znie šialene, existujú ľudia, ktorí nedajú na lak na nechty dopustiť. Istá Američanka Bertha vypije až päť fľaštičiek denne. Každá farba vraj chutí inak a údajne najlepšia je modrá. Lak zo zubov si musí odstraňovať odlakovačom. Za šesť rokov Bertha vypila už 150 litrov laku na nechty. Každý týždeň ju táto úchylka stojí 75 eur. Allison je zas závislá nielen od laku na nechty, ale aj od odstraňovača škvŕn. Vypije okolo 26 litrov týždenne a nemá v úmysle s týmto zlozvykom skoncovať. Otázkou je, kedy sa táto závislosť podpíše na ich zdraví, pretože lak na nechty obsahuje mnohé toxické zložky, ktoré vážne poškodzujú zdravie.

Ľadové kocky

Zdá sa to neuveriteľné, ale niektorí ľudia nedokážu fungovať bez vedra ľadových kociek. Trpia tzv. pagofágiou – neodolateľnou túžbou po konzumácii ľadu. Lekári zistili, že pagofágia sa často spája s anémiou, teda nedostatkom železa v organizme. Žuvanie ľadu môže byť aj znakom emocionálneho problému. Niektorí ľudia pociťujú príznaky pagofágie, keď sú pod veľkým stresom. Iní môžu mať obsedantno-kompulzívnu poruchu (OCD) alebo inú vývojovú poruchu. V týchto prípadoch môže žuvanie ľadu pôsobiť na nich upokojujúco.

Pitie krvi, vrátane ľudskej

Americká tatérka Michele od dovŕšenia 19 rokov pociťuje neodolateľnú túžbu piť zvieraciu krv. Hneď po prebudení vypije pohár krvi, aby sa „naštartovala“ do dňa. Chcete vedieť, ktorá je jej obľúbená? Je to prasačia krv. Uprednostňuje ju, pretože je trochu slanšia ako kravská. Jej rodine nejaký čas trvalo, kým sa s jej bizarnou závislosťou vyrovnala. Lenže v súčasnosti Michele svoju túžbu posunula na vyšší level. Raz totiž ochutnala ľudskú krv, ktorá jej neuveriteľne zachutila. K milovníkom pitia ľudskej krvi patrí aj 45-ročná Julia Caplesová, matka dvoch detí. Krv ju vraj omladzuje. Potreba konzumácie krvi je choroba, ktorú odborníci označujú ako klinický vampirizmus, upírstvo alebo Renfieldov syndróm.

Mydlo a pracie prostriedky

Tempest, 19-ročná americká vysokoškoláčka, je závislá od konzumácie mydla a pracieho prostriedku. Vo videu na YouTube tvrdí, že jej to pomáha upokojiť sa zo stresu školských povinností a iných životných problémov. Jej závislosť začala neuveriteľnou fascináciou vône mydla a pracieho prostriedku. Po čase si pomyslela: „Ak mi vôňa týchto produktov dáva taký pokoj navonok, o koľko viac by som dosiahla pokoj zvnútra, keby som ich začala konzumovať?“ Preto začala olizovaním štipky pracieho prostriedku. Onedlho dostala chuť zjesť ho viac. Ani sa nenazdala a stala sa na mydle a pracích prostriedkoch závislá. Ročne skonzumuje asi 100 kusov mydla. Mydlo a pracie prostriedky obsahujú bieliace zlúčeniny a chemikálie, ktoré môžu pri požití spôsobiť vážne poškodenie zdravia. Tempest v súčasnosti vďaka terapiám tejto čudnej závislosti úspešne vzdoruje.

Detský púder

Lisa Andersonová je 44-ročná žena so zvláštnou závislosťou od detského púdru. Začalo to ako „tehotenská túžba“, keď si Lisa zamilovala jeho vôňu. Keď púder používala pri svojom dieťati, jej nutkanie zosilnelo a začala ho jesť. Denne zje fľašu detského púdru, čo jej v poslednej dobe začalo spôsobovať vážne zdravotné komplikácie. Lisa vraví, že chodí na záchod asi 40-krát denne, pričom neraz zvracia a hnačkuje. Lekári ju varujú, že ak s tým neprestane, môže zomrieť.

Druhú časť článku vám prinesieme v piatok 30. decembra 2022.