MENU
Menu
a

Zaujímavosti Známe knihy, ktoré vydavatelia odmietali: O ktoré veľdiela sme takmer prišli?

Radi čítate a necháte sa vtiahnuť do sveta príbehov? Niekedy musí kniha zdolať prekážky, kým si nájde cestu k čitateľovi. Rovnaké to bolo v prípade niektorých z najobľúbenejších kníh v histórii, ktoré vydavatelia znovu a znovu odmietali, kým sa ich nakoniec rozhodli vydať.

Taký bol osud nielen Kingovej Carrie či Odviate vetrom, ale aj ďalších. Ich autori sú dôkazom, aké dôležité je vytrvať, keď chcete niečo dosiahnuť.

Denník Anny Frankovej
Annu Frankovú s rodinou v roku 1944 zatkli a odvliekli do koncentračného tábora. Prežil jediný člen rodiny, otec Otto Frank. Keď objavil dcérin denník, rozhodol sa ho uverejniť. Tento skutočný príbeh odhaľuje hrozby, ktorým čelili Židia v čase nacizmu. Hoci Anna zahynula vo veku 15 rokov, kniha ostáva optimistickým príbehom i napriek hrozným utrpeniam, ktorými prešla. Jej otec uviedol: „Anna, ktorá sa objavila predo mnou v denníku, bola odlišná od dcéry, ktorú som stratil. Nevedel som o hĺbke jej myšlienok a pocitov.“ Vydavatelia knihu 16-krát odmietli, pričom mnohí mali pocit, že ľudia nechcú znovu prežívať hrôzy druhej svetovej vojny. Od prvého vydania v roku 1947 sa predalo vyše 30 miliónov výtlačkov a kniha ostáva najčítanejším dokumentom o holokauste.

Žena cestovateľa v čase
Audrey Niffenneggerová je americká spisovateľka a výtvarná umelkyňa. Jej prvotina Žena cestovateľa v čase je príbehom o mužovi, ktorý dokáže cestovať časom, ale je ženatý so ženou, ktorá túto schopnosť nemá. Aj keď sa manželia snažia žiť bežný život, vytvoriť rodinu a udržať si stabilnú prácu, musia čeliť rôznym problémom. Knihu zamietlo vyše 20 vydavateľov, nakoniec ju prijal malý vydavateľ v San Franciscu, ktorý bol veľkým fanúšikom príbehu. Román vyšiel v roku 2003 a stal sa medzinárodným bestsellerom. Autorka za neho získala cenu Exclusive Books Boeke Prize a British Book Award. V roku 2009 príbeh dokonca sfilmovali.

Slepačia polievka pre dušu
Slepačia polievka pre dušu vyšla v roku 1993 a bola prvou zo série, ktorá obsahuje tituly ako  Slepačia polievka pre dušu: Nič nie je nemožné či Slepačia polievka pre dušu: Pravá láska. Jej autormi sú motivační rečníci Jack Canfield a Mark Victor Hansen, ktorí v knihe vyrozprávali poviedky od inšpirujúcich ľudí, ktorých stretli. Knihu zamietli neuveriteľných 144 krát a po tom, čo ich každý veľký vydavateľ v New Yorku odmietol, knihu vydal Peter Vesgo, majiteľ HCI, malého vydavateľstva pre zdravie a wellness na Floride. Od vydania prvej knihy, ktorej sa predalo viac ako 11 miliónov kópií, sa zo Slepačej polievky pre dušu stala séria 250 rôznych titulov.

Carrie
Známy spisovateľ mrazivých príbehov Stephen King predal viac ako 350 miliónov kníh. Jeho prvá publikovaná kniha Carrie rozpráva príbeh dospievajúceho dievčaťa, ktoré v škole šikanujú a cíti sa ako outsider, lebo žije s matkou posadnutou náboženstvom. Má však zvláštne telekinetické schopnosti a práve pomocou nich sa všetkým pomstí na školskom plese. Knihu zamietli 30-krát, kým v roku 1974 vyšla vo vydavateľstve Doubleday. Jeden z odmietavých listov znel: „Nezaujímame sa o sci-fi, ktoré sa zaoberajú negatívnymi utópiami. Nepredávajú sa.“ King si listy odložil ako motivačný prostriedok. Príbeh sa nakoniec stal obrovským úspechom, King sa vzdal práce učiteľa angličtiny a stal sa spisovateľom na plný úväzok. V roku 1976 Carrie sfilmovali a film získal nominácie na dve ceny Académie: najlepšia herečka v hlavnej úlohe a najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe.

Pán múch
Keď William Golding poslal svoj rukopis Pán múch vydavateľstvu Faber and Faber, označili ho za „odpad a nudu“. Anglický spisovateľ, neskorší nositeľ Nobelovej ceny, sa narodil v roku 1911 a jeho román musel zvládnuť viac ako 20 odmietnutí, kým ho v roku 1954 uverejnili. Ide o príbeh o skupine chlapcov, ktorí sa ocitli na koralovom ostrove po havárii lietadla. Za vydanie knihy sa prihovoril mladý editor Charles Monteith. Odvtedy sa kniha stala klasikou, v roku 2005 ju časopis Time označil za jeden zo 100 najlepších románov v anglickom jazyku vydaných od roku 1923. V 90-tych román dostal filmovú podobu.

Odviate vetrom
Román Odviate vetrom napísala americká autorka Margaret Mitchellová, ktorá pracovala ako reportérka v Atlante Journal, ale kvôli zdravotným problémom musela z práce odísť. Na zahnanie nudy dostala od manžela písací stroj. Napísala iba jeden román, ktorý rozpráva príbeh dcéry plantážnika Scarlett O´Harovej o živote na Juhu počas občianskej vojny. Margaret pri písaní ako inšpiráciu využila rodinné príbehy a rozhovory s vojnovými veteránmi Konfederácie. Román pred vydaním v roku 1936 zamietli 38-krát, no v roku 1937 už Mitchellová získala Pulitzerovu cenu za beletriu. Z románu sa predalo niekoľko miliónov výtlačkov na celom svete.