Na svet prišla ako Margaret Hilda Robertsová na východe Anglicka v priemyselnom meste Grantham. Rodina bohatstvom neoplývala, otec Alfred viedol malý obchod s potravinami a pôsobil ako laický metodistický kazateľ. Matka Beatrice bola láskavá žena, typická domáca gazdinka, ktorá sa až dojemne starala o rodinu. O štyri roky staršia sestra Muriel si bola bližšia s mamou, Margaret zasa viac vyhľadávala otcovu spoločnosť. S matkou si vraj už v pätnástich rokoch nemala čo povedať, zato s otcom viedli dlhé rozhovory, neraz sa zhovárali o politike. Otec bol aktívny v komunálnej sfére a zasadal aj v mestskej rade.

Keď sa malo narodiť jeho druhé dieťa, želal si syna. Možno preto svoje politické ambície preniesol na mladšiu Margaret. Neraz pred ňou predostieral svoje vizionárske úvahy. Robertsovci žili v skromných podmienkach, bývali v malom byte nad obchodom a peňazí nemali nazvyš. V byte tiekla iba studená voda a záchod bol na dvore. U nich sa ničím zbytočne neplytvalo, ani jedlom, ani oblečením, obe dievčatá nosili šaty doslova až do roztrhania. Margaret už od útleho veku pomáhala v obchode. Obsluhovala zákazníkov, vážila tovar a s otcom rozvážali potraviny.

Politička s manželom DENISOM, dcérou CAROL a so synom MARKOM v záhrade ich domu v Lamberhurste.
Politička s manželom DENISOM, dcérou CAROL a so synom MARKOM v záhrade ich domu v Lamberhurste.
Zdroj: Getty Images

Odmalička bola vážna, v dospelosti jej neraz vyčítali, že nemá zmysel pre humor. Príčinou možno boli sparťanské podmienky, v ktorých vyrastala, či pomoc v obchode namiesto hier s rovesníkmi. Nie je úplne pravda, že sa nevedela zasmiať. Lenže dlhý smiech považovala za nezodpovedný a zbytočný. Alfred Roberts bol inteligentný muž, s bystrou a ctižiadostivou mladšou dcérou si rozumel, podporoval jej záujem o nové vedomosti, zároveň si však uvedomoval, že na školy pre Margaret mu chýbajú peniaze. V dvanástich rokoch navštívila budúca politička prvýkrát Londýn.

Rušná metropola ju ohromila. Ako veľmi sa líšila od pokojného malomesta, kde bývali. V kútiku duše si priala, aby tam raz mohla žiť. Zatiaľ čo staršia Muriel sa chcela čím skôr vydať a starať sa o deti, Margaret túžila po štúdiu; aby mohla chodiť do vyšších škôl, popri štúdiu tvrdo pracovala. Ťažká práca ju čakala, aj keď sa chcela presadiť v zamestnaní a politike. Muriel si vzala za manžela farmára Wiliama Cullefa z Norfolku. Povrávalo sa, že najprv sa zahľadel do Margaret a krátky čas spolu chodili, ale mladý muž nakoniec odviedol k oltáru staršiu zo sestier, vraj bola viac rodinne zameraná a neunavovala ho politickými rozhovormi.

Pokračovanie na ďalšej strane...