1. Huby nie sú rastliny...

...a čím iným by teda boli? Aj vám napadne práve takáto reakcia? Avšak zdanie klame. Z prírodovedeckého hľadiska majú totiž huby bližšie k živočíchom ako k rastlinám. Od zelených rastlín sa tieto organizmy odlišujú nielen výzorom, ale tiež svojim vývinom a chemickým zložením

2. Ich ríša je obrovská

V prvom rade je to preto, lebo huby rastú na všetkých kontinentoch. Dobre im je aj na Antarktíde. Podľa odhadov môžu tvoriť až 30 percent celkovej pôdnej hmoty a niektoré huby sú čisto vodné. 

3. Nezastavil ich ani Černobyľ 

V roku 2002 boli huby objavené v reaktore černobyľskej jadrovej elektrárne, kde žiarenie využili pre podporu svojej existencie. Rovnako ako rastliny slnko. 

Huby ukrývajú množstvo tajomstiev.
Huby ukrývajú množstvo tajomstiev.
Zdroj: SHUTTERSTOCK

4. Môžu sa premiestňovať

Slizovky, ktoré tvoria akúsi veľkú hubu -  plasmodium sa vedia premiestniť z jedného miesta na iné. Túto hubu by ste našli  v Rusku. Neprejde veľa, ale za pár dní to však môže byť na vzdialenosť cca jedného metra. 

5. Neuveriteľne staré

Odhaduje sa, že prvé huby sa objavili pred takmer miliardou rokov. 

6. Vďaka za penicilín 

Toto zrejme tušíte, ale len pre pripomenutie - z huby bolo získané prvé antibiotikum

7. Huby svietia

Áno, niektoré huby svietia v tme, aby tým prilákali hmyz. Ide o jav bioluminiscencie. Odhaduje sa, že svietiacich húb je asi okolo 80 druhov. 

8. Majú informačnú sieť

V pôde sú kilometre vlákien, ktorými si huby vymieňajú informácie napríklad o okolnom prostredí či o potrave. 

9. Pomáhajú odstraňovať chemikálie

Hubám toxické látky neprekážajú a majú úžasnú schopnosť sa s nimi vysporiadať. Preto môžu byť veľmi nápomocné pri zlepšovaní či záchrane životného prostredia.