Začiatkom roka 2018 bol Morimoto len jedným z mnohých nezamestnaných mužov v Tokiu. V priebehu niekoľkých mesiacov sa stal takpovediac celebritou. Na Twitteri ho sleduje vyše 250-tisíc ľudí, objavil sa v celonárodnej televízii i v rôznych časopisoch a dokonca začal vydávať vlastný komiks. Tomu sa vraví raketová kariéra, najmä vzhľadom na to, že tento chlapík nič nerobí. Len počúva ľudí, a občas ani to nie. Jednoducho sa prenajíma pre tých, ktorí nemajú priateľov a potrebujú sa vyrozprávať. Podobne ako „hodinový manžel“ je Morimoto „hodinovým kamarátom“.

Na vysokej škole bol vynikajúcim študentom, na prestížnej Univerzite v Osake získal magisterský titul z fyziky. Následne sa zamestnal ako editor vo vydavateľstve odbornej literatúry, ale v roku 2017 dal výpoveď. Vraj v tom odbore nevidel budúcnosť. Odvtedy bol až do augusta 2018 nezamestnaný. Všetko zmenil jeho dnes už slávny „tweet“, ktorým dal svetu na známosť, že je na prenájom pre bežné činnosti: rozprávanie, počúvanie či obyčajnú fyzickú prítomnosť. Klient mal pritom platiť len za dopravu a prípadné jedlo či nápoje.

Shoji morimoto
Zdroj: Twitter.com/morimotoshoji

Netrvalo dlho a Morimoto bol zaplavený žiadosťami cudzích ľudí o stretnutie. Jeho popularita rýchlo vzrástla a stal sa známym ako „pán na prenájom“. Kšefty mu idú tak dobre, že z domu odchádza o pol deviatej ráno a vracia sa pred desiatou večer. Ako tvrdí, spočiatku si nechával platiť len cestovné a stravu, ale časom začal prijímať aj „tringelty“, ktoré mu dnes slušne vynášajú.

Jeho najnovším zvláštnym zážitkom bolo stretnutie s mužom, ktorý má ako koníčka navštevovanie päťhviezdičkových hotelov. Raz do mesiaca sa v nejakom ubytuje a nechá sa obsluhovať. Morimota si najal len preto, že chcel niekomu o svojom koníčku povedať. Rozprával tri hodiny.

Stal sa tiež jediným ženíchovým hosťom na svadbe, keďže mužovi nastávajúca zakázala pozvať priateľov. Sprevádzal ženu, ktorá šla na úrad podať žiadosť o rozvod, ale aj chlapa, ktorý chcel mať na súde podporu.

Morimoto dáva klientom vopred vedieť, že nemá žiadne zvláštne schopnosti a nedokáže rozdávať múdre rady. Vie len počúvať a občas utrúsiť nejakú poznámku. A práve toto ničnerobenie mu vynáša dosť peňazí na veľmi slušné živobytie.