Staroveký náhrobný kameň je asi 65 cm vysoký, 45 cm široký a 25 cm hrubý. Na prednom paneli je vytesaný keltský kríž a na jeho vrchu vták, ktorý sa podobá na orla, symbol svätého Jána Evanjelistu. Bol to jeden z pôvodných dvanástich apoštolov a tradične sa považuje za autora štvrtého evanjelia.

Odborníci odhadujú, že kameň bol otesaný na rozmedzí 9. a 11. storočia nášho letopočtu. Mohol slúžiť ako kríž alebo iné označenie hrobu. Ale mohol tiež byť použitý na dekoráciu okna alebo vnútorných dverí. John Wyatt (32) z Chesteru zaplatil v prepočte len 63 eur za hromadu zdanlivo obyčajných kameňov. Medzi hromadou sutiny však tento pozorný záhradník odhalil vytesaný anglosaský kameň. Požiadal preto odborníkov v Dorchesteri, aby ho prezreli. Tí dospeli k názoru, že kameň je súčasťou krížovej dosky z ranokresťanskej pamiatky, a je možné, že ho rozbili Vikingovia ako akt vzdoru proti kresťanskému obyvateľstvu Británie v deviatom storočí.

Odborníci sa zhodli, že vytesaná podoba vtáka môže byť staršia ako rezbárske práce na samotnom kríži. Doktor Rory Naismith z University of Cambridge, odborník na anglosaskú, severskú a keltskú kultúru vyhlásil, že kríž bol úplne všadeprítomný náboženský symbol v anglosaskom Anglicku: podobne ako dnes bol vizuálnou skratkou pre kresťanskú vieru. Dal sa nájsť v rukopisoch, na šperkoch, na minciach a tiež na sochách.

V starej angličtine existuje stará báseň s názvom Sen o kríži, v ktorej básnik zažije víziu kríža a vysvetlenie jeho úlohy pri ukrižovaní. Bežnou formou výzdoby, ktorú môžeme nájsť na mnohých kamenných sochách, bolo rastlinstvo obývané mnohými tvormi vrátane vtákov, v tomto prípade orla, ktorý sa ako symbol používa pre svätého Jána Evanjelistu.

Orly sa chápu ako symboly v celom kresťanstve, pretože stúpajú nahor, čo je symbolom Kristovho vzkriesenia a nanebovstúpenia. Tento názor zdieľa aj Levi Roach, lektor stredovekých dejín na univerzite v Exeteri. Anglosaský kameň je dôležitý nález a slovná zásoba na kríži svedčí o anglosaskom pôvode. Na predaj na aukcii je tiež určený rímsky sarkofág, ktorý niekoľko rokov slúžil ako kvetináč v istej záhrade v Oxfordshire. Jeho cena sa odhaduje v prepočte na 32-tisíc eur.