Už vašu partnerku označil niekto za „xantipu“? Nemali by ste sa urážať. V rozpore so zaužívanými predstavami vôbec nemuselo ísť o zlú a zákernú žienku. O jej zlú povesť sa zrejme postaral nekritický kronikár.

O poznanie mladšia
Mal už päťdesiat rokov a v Aténach bol známou osobnosťou keď si vzal za druhú manželku údajne až o tridsaťpäť rokov mladšiu dievčinu Xantipu. Jeden z najväčších starovekých gréckych filozofov Sokrates (469 – 399 pred Kristom) zdedil po rodičoch menší majetok a užíval si ako slobodný občan rôzne privilégiá, ktoré mu umožnili bezstarostný život. On sám bol vraj škaredý, ale s nesmiernym osobným šarmom.

Podľa niektorých historikov sa chytil do sietí erotického vyžarovania mladej Xantipy – jej meno znamenalo „plavý koník“. Sokratovi porodila troch synov, starala sa o domácnosť, rodinu a napriek tomu sa zapísala do dejín ako hašterivá a žiarlivá manželka. A to až tak, že jej pekné meno sa stalo synonymom pre „zlú ženu“.

Početné milenky
Pritom Xantipa si musela čo-to vytrpieť. Napríklad na žiarlivosť mala naozaj dosť dôvodov. Jej muž nielenže poletoval okolo mladého Alkibiada, ale pokojne sexoval vo svojom dome s mladou milenkou, filozofkou Aspasiou, ktorá bola jeho učiteľkou rétoriky. Okrem toho si priviedol do domu ako druhú ženu aj istú Myrto.

Navyše, podľa historických záznamov si Xantipa robila o manžela starosti až do jeho smrti. Ponáhľala sa za Sokratom, keď sa chystal vypiť nápoj s jedom. Beznádejne nahlas kričala: „Zomrieš nevinný!“ „Bolo by ti milšie, keby som zomrel vinný?“, odpovedal filozof a poslal svoju hlasno plačúcu ženu preč.

Uvravený?
Preto o tom, že Xantipa bola naozaj „domácou dračicou“, mnohí experti pochybujú. Za rozšírenie tejto fámy je údajne zodpovedný pisár histórie Xenofón. Ten tvrdil, že Sokrates sa mu zdôveril s manželstvom „s neznesiteľnou ženou“. Vraj si ju zobral s cieľom trénovať na nej filozofickú umiernenosť. Je však celkom možné, že filozof v skutočnosti žiadne peklo neprežíval, iba medzi mužmi rád táral o ženách.