Milí rodičia, v našej škole sa objavili vši. Prosím, prezrite svojmu dieťaťu hlavu.  Takéto oznámenie nikoho z nás nepoteší. Je vôbec pri dnešných hygienických podmienkach možné, aby sa „retroparazity“ vrátili?

Milujú horúčavu
Všiam, ako aj všetkým ostatným parazitom, sa mimoriadne dobre darí, keď je teplo. Môžu sa veselo rozmnožovať a lepiť na vlasy svoje vajíčka, zvané hnidy. To však neznamená, že vši sa vyskytujú len v lete. Aj v chladnom počasí kde tu nejaká voška prežije a ak sa dostane pod teplú čiapku, má vyhraté. V poslednom desaťročí sú však najmä letá v Európe mimoriadne horúce, znižuje sa imunita ľudí a prichádza boom mnohých zdanlivo zlikvidovaných ochorení. A vši to využívajú.

Majú ju aj staré mamy
Voš detská, nazývaná aj vlasová alebo hlavová, žije najčastejšie vo vlasoch mladších detí, obyčajne medzi dvoma až dvanástimi rokmi. Tieto deti majú totiž bližší vzájomný fyzický kontakt, napríklad pri hrách alebo pri výmene čiapok. Častejšie bývajú postihnuté dievčatá vzhľadom na dĺžku vlasov, z dospelých osôb ženy a staré mamy, pretože sú v užšom fyzickom kontakte s deťmi. Zavšivavenie, čiže pedikulóza, však môže zasiahnuť ľudí všetkých vekových skupín. Je jedno, kde žijú a ako často sa umývajú. Voš sa nasťahuje do umytých vlasov rovnako ako do hlavy bezdomovca s dredmi od špiny.

Na vine sú dráždivé sliny
Je to plochý, bezkrídly hmyz s veľkosťou asi dva až štyri milimetre. Samička vši žije šesť až osem týždňov a denne kladie vajíčka, ktoré pripevňuje k vlasu pri pokožke hlavy. Hnidy sú belavé, neskôr žltohnedé. Po ôsmich až desiatich dňoch dozrievania pri telesnej teplote sa z nich vyliahnu larvy, ktoré sa živia podobne ako voš krvou.

Cicajú ju každé dve až tri hodiny a dráždivé sliny, ktoré pritom vylučujú, zapríčiňujú podobne ako pri uštipnutí komára úporné svrbenie. To sa objavuje predovšetkým v noci a u detí spôsobuje nespavosť a nepokoj. Rozškriabané miesta na hlave sa môžu nakaziť choroboplodnými zárodkami a vzniká druhotná bakteriálna nákaza. Okrem odvšivovacích prostriedkov treba nasadiť antibiotiká.

Prežije vo vode
Voš nemá krídla a neskáče ako blcha, dokáže však prežiť napríklad vo vode, takže sa môžete nakaziť aj na plavárni. Mimo našej hlavy dokáže vydržať deň až dva. Hnida aj o niečo dlhšie, ibaže sa tam často nedostane, keďže je spravidla „prilepená“ o vlas.

Hnidy najčastejšie nájdeme za ušami a v spánkovej oblasti, v záhlaví. Voš je voľným okom ťažko viditeľná, najmä v hnedých vlasoch, preto ich treba prezerať pri dobrom osvetlení. Odporúča sa vlhké vyčesávanie – vlasy treba mierne navlhčiť šampónom s kondicionérom. Ak je voš mokrá, pomalšie sa hýbe a ľahšie ju chytíme.

Ako na ne
Vši sú proti rôznym špeciálnym šampónom a olejčekom čoraz odolnejšie. V zásade existujú dve účinné odhmyzovacie skupiny prostriedkov. Prvou sú chemické prostriedky, ktoré narúšajú nervovú sústavu. Insekticídy môžu spôsobovať alergické reakcie, preto by ich nemali používať tehotné, dojčiace ženy a malé deti. Druhá skupina hubí vši mechanicky. Sú to rôzne oleje, ktoré vši zadusia. Proti takýmto prípravkom sa voš nemôže stať odolnou, pretože rezistencia na zadusenie sa vybudovať nedá.

Pri odvšivovaní treba čo najskôr použiť šampón či roztok proti všiam a po predpísanom čase pôsobenia dôkladne vyčesať mŕtve vši pomocou hustého hrebeňa – všiváčika. Väčšinou treba procedúru po šiestich až štrnástich dňoch zopakovať. Musia byť totiž zasiahnuté aj hnidy, ktoré prežijú.