Jazero Lonar vzniklo pred približne 50-tisíc rokmi následkom dopadu meteoritu. Vedci dodnes netušia, prečo jeho voda mení farbu, pripisujú to s najväčšou pravdepodobnosťou prítomnosti rias a zmeny vodnej salinity. Zmena v roku 2020 však prišla mimoriadne rýchlo a od tých predošlých sa líši aj tým, že zatiaľ čo po minulé roky mala voda len červenkastý nádych, dnes je celkom ružová.

„V prípade tohto prírodného fenoménu ide zrejme o pôsobenie rias,“ myslí si vedúci katedry geografie na Marathwadskej univerzite Madan Surjanvaši. „Zmenu farby pripisujeme zmenám v zložení rias v jazere Lonar, ale určite sa tak nedeje v dôsledku pôsobenia človeka. Presnú príčinu tohto javu však zatiaľ nepoznáme.“

V hĺbke jedného metra sa už v jazere nenachádza žiaden kyslík a nežijú tam ani žiadne živočíchy. Keď teploty na jar stúpnu, dochádza k vyššiemu vyparovaniu vody, hladina klesá a stúpa salinita, čo ovplyvňuje aj existenciu rias v Lonare. Je tiež možné, že k zmene farby dochádza kvôli množeniu baktérií, ktorým vyššia slanosť vyhovuje.

Vzorky vody z jazera sa každoročne skúmajú v laboratóriách, ale zatiaľ márne. Príroda si túto záhadu očividne nechce nechať ukradnúť.