Aj zvieratá môžu mať soplík, sťažené dýchanie, môžu kýchať, či spať celý deň. Príznaky prechladnutia budú pravdepodobne trvať 5 až 10 dní.

Nie je však pes ako pes a je tiež isté, že niektoré plemená sú na zimné podmienky lepšie vybavené ako iné. S reakciou na nízke zimné teploty nesúvisí len plemeno alebo typ srsti a telesná konštitúcia, dôležitý je aj individuálny zdravotný stav alebo vek vášho miláčika. Aj keď ide o plemeno, ktoré by malo dobre znášať chlad, nezabudnite, že v dôsledku celoročného pobytu v interiéri pri izbových teplotách sa môže náchylnosť zvierat zmeniť.

Psy, ktoré žijú celoročne vonku, sa preto dokážu oveľa lepšie vyrovnať so zmenami počasia, ale aj takéto zvieratá samozrejme potrebujú nielen prístrešok, ale aj dobre izolovaný koterec na zimu. Pre niektoré plemená, ktoré žijú v byte, je určite vhodné, aby boli v zime oblečené, zvážte tiež dĺžku prechádzky v zlom počasí. Posledné, čo chcete, je sviatočná návšteva veterinára.

V zime chráňte psy nielen pred nízkymi teplotami, ale aj pred zlým počasím, dažďom, snehom alebo vetrom. Menšie psy s krátkou srsťou sa horšie vyrovnávajú s náhlymi zmenami teploty. Takýmto psom môže vadiť aj prievan. Aby ste predišli prechladnutiu, môžete svojho psa nielen obliecť, ale aj dobre osušiť po návrate z prechádzky. Dokonca aj psy, ktoré sú odolné a vybavené na zimu, môžu trpieť kvôli soli, ktorá sa im lepí na labky. Nezabudnite teda aj na ich dôkladné očistenie.

Psy môžu prechladnúť, ale môžu dostať aj vírusovú alebo bakteriálnu infekciu. Ako preventívne opatrenie sa preto odporúča podávať kvalitnú stravu, ktorá obsahuje potrebné živiny, ktoré zároveň podporujú imunitu psa. Pes by mal mať vždy dostatok vody a potravy. Ak pes nemá horúčku, kašeľ alebo ak sa jeho stav výrazne nezhorší, antibiotiká nie sú potrebné. Váš veterinár vám poradí, ako postupovať vzhľadom na anamnézu vášho psa.

"Rovnako ako ľudia, aj psy môžu mať prospech z bylinných liekov. Vitamíny A, C a E, ako aj kyseliny omega-3 a omega-6 sú dôležité pre imunitu psov. Vedecké štúdie odporúčajú, aby psy preventívne užívali šípkové prípravky, rybí olej alebo vitamínové doplnky. Užitočný je aj harmanček, ktorý má antibiotické vlastnosti a môže sa používať vnútorne aj zvonka pri poraneniach alebo kožných problémoch," píše portál ireceptar.cz.