Skupina turistov, ktorá sa vydala z prístavu Provincetown v americkom štáte Massachusetts pozorovať veľryby, má zážitok, na ktorý nezabudne. K ich lodi totiž priplával veľký žralok modrý, zaútočil na tuleňa a následne ho pred očami šokovaných ľudí zožral. Všetko sa podarilo nakrútiť na video.

K útoku došlo v sobotu 20. mája 2023 počas cesty jedného z plavidiel spoločnosti Doplhin Fleet Whale Watch, ktorá ponúka výlety za veľrybami. Približne štvormetrový predátor najprv plával popri člne, keď sa z vody z ničoho nič vynoril tuleň sivý. Zrejme šlo o mladého jedinca, pretože žralok ho mocným stiskom čeľustí doslova rozhryzol na polovicu.

„V okolí žije pomerne veľká populácia tuleňov sivých i žralokov modrých, no podobné útoky sa zväčša nedarí pozorovať,“ uvádza sa vo vyjadrení Dolphin Fleet Whale Watch. „Naše posádky videli čosi podobné vôbec po prvýkrát.“

Žraloky modré sa koncom jari a v lete schádzajú v okolí massachusettského Cape Cod vo veľkom množstve, a to práve kvôli obrovskej populácii tuleňa sivého. V polovici 20. storočia bol pritom tento morský cicavec takmer vyhubený nadmerným lovom zo strany človeka. V roku 1972 ale vošiel do platnosti zákon o jeho ochrane a počet tuleňov začal znovu narastať. A s ním aj množstvo žralokov modrých.

Útoky žraloka modrého na človeka sú pomerne ojedinelé a ľudia si ich spájajú skôr s miestami ako sú Florida, Austrália či Juhoafrická republika. Občas k nim ale dochádza aj oveľa severnejšie, ako napríklad pri pobreží Cape Cod. Miestne úrady ľudí v lete varujú, aby neplávali príliš ďaleko do mora, nakoľko si žralok môže pomýliť plavca s tuleňom. Útoky síce málokedy končia smrteľne, no bez veľkej straty krvi či niektorej z končatín sa zväčša nezaobídu.