Mark Felix a jeho mŕtvy ťah

Mark Felix (1966) je grenadsko-anglický silák a pravidelný účastník súťaže Najsilnejší muž na svete. Zaujímavosťou je, že kariéru strongmana začal až v roku 2004, keď mal 38 rokov. Jeho špecialitou je udržať čo najdlhšie zavesenú záťaž za rukoväte vyčnievajúce z dvoch mohutných oceľových stĺpov, každý s hmotnosťou 350 kilogramov.

Felix sfúkol konkurenciu s časom 83,62 sekundy, čím utvoril svetový rekord. Mŕtvy ťah na lavičke bez remienkov na zápästí má v jeho podaní hodnotu 405 kilogramov a s popruhmi neuveriteľných 512 kilogramov. 

Kevin Fast a lietadlo

Kevin Fast je vo svete silákov pojem. Tento takmer 60-ročný Kanaďan je držiteľom tých najšialenejších Guinnessových svetových rekordov v oblasti sily. Jeho absolútnym rekordom je potiahnutie obrovského lietadla s hmotnosťou 188 ton. Potiahol tiež 15 áut naraz, čo doteraz nedokázal žiadny človek. Dokonca potiahol aj najťažší objekt ťahaný jednotlivcom. Dom vážil takmer 40 ton a ťahal ho do vzdialenosti 11,95 metra. Fast tiež drží rekord v najväčšom počte zdvihnutých ľudí, ktorých si na ramená vyložil - až 11!

Brian Shaw a jeho celoživotná snaha

Brian Shaw je celosvetovo známy strongman vďaka svojej ohromnej sile, neúnavnej pracovnej morálke a zmyslu pre detail. Muž je vysoký 203 centimetrov a váži okolo 200 kilogramov, takže síce vyzerá odstrašujúco, ale má povesť jedného z najcitlivejších obrov medzi silákmi. Na rozdiel od ostatných na zozname je Shawovým „činom sily“ jeho konzistentnosť v priebehu rokov.

Titul najsilnejšieho muža sveta vyhral štyrikrát, 11-krát po sebe sa prebojoval do finále súťaže o najsilnejšieho muža sveta (čo je rekord sám o sebe) a trikrát vyhral klasiku Arnold Strongman Classic. Okrem prevádzkovania kanála YouTube s viac ako miliónom predplatiteľov a účinkovania v rôznych filmoch, Shaw nedávno založil vlastnú súťaž, Shaw Classic, ktorá sa uskutoční v decembri 2020.

Becca Swansonová, najväčšia siláčka v histórii

Ďalšie miesto na zozname patrí žene, ktorú väčšina považuje za najsilnejšiu ženu všetkých čias. Aj napriek tomu, že je vysoká iba 175 cm, dosiahla niekoľko svetových rekordov a súťažila v silovom trojboji, kulturistike a dokonca i v profesionálnom zápasení. Medzi jej úspechy patrí drep s činkou s hmotnosťou 387,5 kilogramu, v mŕtvom ťahu 310 kilogramov a v silovom trojboji 930 kilogramov. Po sérii úspechov v silových športoch prešla Becca k zápaseniu a v roku 2009 sa stala šampiónkou ženského šampionátu WLW.

Martin Tye ako fyzicky handicapovaný silák

Pred jedenástimi rokmi sa život Martina navždy zmenil, keď do jeho vozidla v Afganistane vrazil samovražedný atentátnik. Tye, ktorý bol vojakom britskej armády, po tomto incidente ostal paralyzovaný. Dnes má kovové výstuže v oboch kolenách a na ramene, pričom utrpel aj silné poranenie pľúc. Len na ľavom kolene podstúpil 20 operácií. Tento neuveriteľný silák napriek tomu v roku 2018 získal cenu pre najsilnejšieho fyzicky postihnutého človeka na svete. Je pripútaný na invalidný vozík, pričom posilňovňa sa pre neho stala absolútnym zmyslom života. Prvýkrát sa dostal na titulné stránky novín, keď prekonal svetový rekord v mŕtvom ťahu zdvihom 505 kilogramov a ziskom 11 medailí na hrách Invictus. Dnes pri jeho najlepšom výkone v mŕtvom ťahu v sede svieti číslo 520 kilogramov.

Zydrunas Savickas a guľatina

Nakoniec sa dostávame k samotnej legende, známej v kruhoch strongmanov ako „Big Z.“ Tohto 45-ročného Litovčana považujú za najsilnejšieho muža vôbec, ktorý ako jediný súťažiaci v novodobej histórii dokázal zvíťaziť na úplne všetkých hlavných siláckych podujatiach. Je štvornásobným víťazom súťaže Wolrd´s Strongest Man, osemkrát vyhral Arnold Strongman Classic, trikrát titul najsilnejšieho muža Európy a 15x titul najsilnejšieho muža Litvy.

Jeho osobné rekordy sú 433 kilogramov v drepe, 285,5 kilogramu v bench prese a 409,5 kilogramu v mŕtvom ťahu. Je tiež držiteľom svetového rekordu v zdvihu guľatiny (228 kg) a v ťahu automobilov (12 áut značky Nissan Notes s hmotnosťou 12 941 kilogramov). Jeho lahôdkou bol práve zdvih guľatiny, čo mnohí označujú za najlepšiu skúšku čistej sily. Pretekár  musí zdvihnúť guľatinu z podlahy na hruď a vytlačiť nad hlavu. Výkon Big Z - 228 kilogramov len tak ľahko nikto neprekoná.