Slimáky si zväčša nepredstavujeme ako hrozbu, iba ak pre úrodu na záhradke. Ulitníky z čeľade homôlkovité (v angličtine „cone snails“) sa však môžu s prehľadom zaradiť medzi päť najnebezpečnejších živočíchov sveta. A zatiaľ čo sladkovodné slimáky zabíjajú stovky ľudí ročne prostredníctvom parazitov, ktoré hostia, tie morské sú smrtiace z celkom iného dôvodu.
Majú tŕne pokryté vrstvou zložitej zmesi neurotoxínov, ktoré dokážu obeť okamžite paralyzovať. Nanešťastie je tento jed mimoriadne nebezpečný aj pre človeka.
Jedným zo spôsobov, ako sa stať obeťou takéhoto ulitníka, je vziať ho do rúk. Video z Egypta, ktoré môžete vidieť vyššie, skončilo dobre, no desiatky ďalších podobných incidentov ročne končia smrťou.
Neznalý človek pritom nepredpokladá, že by takýto slimák mohol byť nebezpečný. Nemá totiž vlastnosť, ktorej sa odborne hovorí aposematizmus. Spočíva vo farebnosti jedovatých zvierat, ktorá ma odradiť potenciálnych predátorov. Akoby vravela: „Zjedz ma a zomrieš.“ Najlepším príkladom sú zrejme pestrofarebné jedovaté žaby z amazonských pralesov.
Ulitníky z čeľade homôlkovité ale vyzerajú celkom obyčajne. Slimák s latinským názvom Conus textile je sfarbený tak, aby čo najlepšie splýval s pieskom a dokázal sa nepozorovane priblížiť k obeti. Keď je korisť dostatočne blízko, vymrštia orgán zvaný radula a s ním aj smrtiaci jed. Každý druh ulitníkov má pritom špeciálnu zmes toxínov. Väčšie druhy lovia malé ryby, menšie sa špecializujú na červy.
Isté však je, že od homôlkovitých by sa mali ľudia držať čo najďalej. Raduly väčších druhov slimákov totiž dokážu preraziť aj ochrannú rukavicu. Ak máte radi šibeničný humor, iste vás pobaví, že jedného z ulitníkov prezývajú „cigaretový slimák“. Ak človeka bodne, dotyčnému ostane čas už len na povestnú poslednú cigaretku.