MENU
Menu
Simon Wecker

Zaujímavosti VIDEO Oklamal Google a vytvoril virtuálnu zápchu, dokážete to aj vy

Virtuálna zápcha znie čosi ako zdravotný problém s vyprázdňovaním, ktorý človeku spôsobila absencia prístupu k internetu. V skutočnosti však ide o čosi iné: o dopravnú špičku, ktorá zmenila chod dopravy.

Nemecký umelec Simon Weckert sa stal nedávno populárnym potom, ako si vzal na prechádzku vozík s 99 mobilnými telefónmi. Už to je samo osebe zvláštne, lenže Simon  ich nechcel iba vyvetrať. Chcel ľuďom ukázať, ako ich Google sleduje, a zároveň vytvoriť dojem ulíc prepchatých autami.

Weckert sa s telefónmi vydal do berlínskych ulíc a prešiel sa aj okolo tamojšieho sídla firmy Google. V každom zariadení bol aktivovaný systém GPS, a tak si algoritmus myslel, že na danom mieste je veľká koncentrácia ľudí so smartfónmi. V skutočnosti išlo o jedného chlapíka v béžovej bunde, ktorý za sebou ťahal malý vozík.

Vo videu môžete vidieť, ako za sebou Weckert ťahá vozík a na Google Maps sa farba ulíc mení zo zelenej na červenú. Jeden človek tak dokázal doslova presmerovať tok dopravy v nemeckom hlavnom meste, keďže navigáciu od Googlu používajú v Berlíne tisíce šoférov. A GPS ich navigovala tak, aby sa vyhli „upchatým“ uliciam. Tým vlastne vytvorili skutočné dopravné zápchy v iných častiach mesta.

Aby bol trik úspešný, musel Simon zohnať 99 starých smartfónov a 99 SIM kariet. Ako tvrdí, stálo mu to za to. Predsa len sa človeku každý deň nepodarí oklamať najväčšiu softvérovú firmu sveta.