V Malajzii sa kedysi ťažil prevažne cín, a to pomerne primitívnymi prostriedkami. Začiatkom 19. storočia ale na západe krajiny objavili obrovské ložiská cínu a ťažobný priemysel sa razom stal hlavným ťahúňom tunajšej ekonomiky. V istom čase bola dokonca Malajzia najväčším producentom cínu na svete a polovica tohto kovu, ktorá sa objavila na svetových trhoch, pochádzala práve odtiaľto až do 80. rokov 20. storočia. Potom sa ceny cínu prepadli o polovicu a priemysel skolaboval.

Neklesali však len ceny cínu, ale aj jeho zásoby. Ťažiarske spoločnosti kopali kdekoľvek a nechali svojich zamestnancov podstupovať akékoľvek riziko. Pri pobrežnom meste Pantai Remis ale jedna firma kopala príliš blízko mora. Spustila tým mohutný zosuv pôdy a do bane sa vliali slané vody Indického oceánu. Nik našťastie neprišiel o život vďaka predákovi, ktorý si niekoľko hodín pred zosuvom všimol presakovanie vody do bane. Jeho rozhodnutie vyprázdniť baňu zachránilo bezpočetné množstvo životov.

K zosuvu a následnému zaplaveniu bane došlo 21. októbra 1993 a katastrofu sa podarilo zachytiť na kameru. Muž, ktorý video zverejnil v roku 2007 na YouTube, napísal: „Zavolal mi majiteľ bane, ktorú prevádzkoval niekoľko desaťročí, s tým, že sa baňa čoskoro zrúti. Ponáhľal som sa na miesto s kamerou a pár hodín čakal. Napokon sa mi podarilo spraviť neoceniteľné zábery. Dúfam, že diváci si pri ich sledovaní uvedomia, ako ničíme životné prostredie.“

Video síce nemá vysokú kvalitu, ale určite sa ho oplatí vidieť. Zosuv pôdy v podobnom rozsahu sa totiž zatiaľ nepodarilo nakrútiť. Potom, ako sa do bane vliala voda, vznikla nová zátoka, ktorá je dnes turistickou atrakciou.